REKLAMA

MRPiPS: Wliczenie 500 plus do dochodu pracownika to kwestia regulacji zakładowych

  • Autor: PAP/JS
  • 25 stycznia 2017 16:12
MRPiPS: Wliczenie 500 plus do dochodu pracownika to kwestia regulacji zakładowych W ocenie "S" 500 plus nie powinno być wliczane do dochodu (fot. Michał Józefaciuk/ senat.gov.pl)

Kwestia uwzględnienia lub nieuwzględnienia środków ze świadczenia "Rodzina 500 plus" do dochodu pracownika jest przedmiotem regulacji zakładowych - poinformowało ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej.

Środowa "Gazeta Prawna" napisała, że Auchan chce doliczyć środki z "500 plus" do dochodu, który jest podstawą do naliczania zapomogi wypłacanej z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Pracownicy mają wypełniać zaświadczenia, czy otrzymują świadczenia w ramach programu.

Do kwestii włączania świadczenia "500 plus" do dochodu odniosło się ministerstwo pracy i rodziny. W komunikacie resort napisał, że szczegółowe zasady wydatkowania funduszu, w tym sposób ustalania sytuacji socjalnej osoby uprawnionej do zapomogi to przedmiot regulacji zakładowych. Zwrócono uwagę, że dotyczy to także uwzględniania bądź nieuwzględniania świadczenia wychowawczego 500 plus w dochodzie rodziny pracownika ubiegającego się o świadczenia ZFŚS.

"Pracodawca określa w regulaminie, w uzgodnieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi, a gdy one nie działają - z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów, zasady i warunki korzystania z funduszu, uwzględniając kryteria socjalne oraz zasady przeznaczania funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej" - poinformował resort. Zwrócił też uwagę, że interpretacji zapisów regulaminowych, także w części dot. ustalenia sytuacji materialnej osoby uprawnionej, dokonują strony uzgadniające treść regulaminu, tzn. pracodawca i związki zawodowe lub reprezentant załogi".

Dariusz Paczuski z NSZZ "Solidarność" podkreślił, że do związku zgłaszają się pracownicy, którym pracodawca "grozi negatywnymi skutkami", jeśli nie podpiszą zaświadczenia ws. otrzymywania środków z programu "Rodzina 500 plus". "Jakiekolwiek szantażowanie jest nie do pomyślenia. Jeśli coś takiego miało miejsce, to trzeba to wyjaśniać. To są rzeczy niedopuszczalne i karygodne. Nie wolno nikogo straszyć" - zaznaczył.

Jak dodał, jeżeli Auchan nie będzie chciał rozmawiać na ten temat i zmienić swojego stanowiska, możliwe są różne działania, włącznie z akcjami protestacyjnymi.

W ocenie "S" 500 plus nie powinno być wliczane do dochodu. "500 plus jest świadczeniem, które jest bardzo oczekiwane i ma znaczenie dla tych rodzin. Ale nie ukrywajmy, nie zmienia ich materialnego bytu w taki sposób, aby nie musieli korzystać z innych świadczeń" - stwierdził Paczuski.

Dyrektor ds. komunikacji w Auchan Retail Polska Dorota Patejko napisała w komunikacie, że Auchan respektuje prawo określające zasady funkcjonowania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. "Pracownicy, którzy chcą skorzystać ze świadczeń funduszu socjalnego składają swoją prośbę do członków komisji socjalnej wraz z dobrowolną deklaracją o dochodach w przeliczeniu na członka rodziny" - wyjaśniła. Dodała, że oświadczenia te nie są zbierane od wszystkich pracowników - pod przymusem, lub w jakimkolwiek innym celu. Zaznaczyła też, że Auchan respektuje prawo określające zasady funkcjonowania Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA