REKLAMA

MRPiPS zapewnia: nikt nie straci na programie 500+

  • Autor: em
  • 21 grudnia 2015 16:36
MRPiPS zapewnia: nikt nie straci na programie 500+ Świadczenie 500 zł na dziecko to wsparcie długofalowe. (fot. flickr)

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozwiewa wątpliwości wokół programu 500+. - Świadczenie wychowawcze 500 zł to wsparcie dla wszystkich rodzin - czytamy w oświadczeniu resortu.

Świadczenie wychowawcze 500 zł to wsparcie dla wszystkich rodzin. Te mniej zamożne będą otrzymywać pomoc także na pierwsze dziecko (kryterium 800 zł oraz 1200 zł w rodzinie z niepełnosprawnym dzieckiem). Rodziny niepełne, obok świadczenia wychowawczego mogą też otrzymać świadczenia wypłacane z funduszu alimentacyjnego czy specjalny dodatek z ustawy o świadczeniach rodzinnych.

500 zł to wsparcie długofalowe

W przypadku zasiłków w ramach pomocy społecznej, które udzielane są najmniej zamożnym rodzinom próg dochodowy uprawniający do nich jest często znacznie niższy. Średnia kwota zasiłku stałego wynosi w br. 427 zł, a okresowego 323 zł - czyli mniej niż świadczenie wychowawcze. Trzeba pamiętać, że pomoc społeczna ma charakter doraźny i przyznawana jest na określony czas, np. na kilka miesięcy, z kolei świadczenie 500 zł to wsparcie długofalowe. Przysługiwać będzie rodzinie do momentu ukończenia przez dziecko 18 lat.

Ubodzy rodzice na wychowanie dziecka do 18 roku życia otrzymają w sumie 108 tys. zł. Z analiz wynika, że wydatki na utrzymanie i wychowanie dziecka wynoszą około 15-30 proc. budżetów polskich rodzin. Całkowity koszt wychowania jednego dziecka do ukończenia przez niego 19 roku życia. To koszt od 176 tys. do 190 tys. zł, a dwójki dzieci od 317 tys. do 350 tys. zł. Przeciętne wydatki na osobę w rodzinie z dziećmi wynoszą od 504 zł w przypadku rodziny z trojgiem dzieci do 951 zł w rodzinie z jednym dzieckiem.

Skorzystają najubożsi

Dochody rodzin najuboższych dzięki świadczeniu 500 zł wzrosną o ok. 30 proc.

Rodziny z dziećmi są bardziej zagrożone ubóstwem niż te nieposiadające dzieci na utrzymaniu: odsetek rodzin żyjących poniżej relatywnej granicy ubóstwa wśród rodzin z co najmniej jednym dzieckiem w 2014 r. był wyższy niż wśród małżeństw bez dzieci (6,4 proc. w stosunku do 5,4 proc.) i wzrastał wprost proporcjonalnie do liczby dzieci, w rodzinach wielodzietnych osiągając wartość 24,1 proc. w przypadku rodzin z trojgiem dzieci oraz 48,3. proc. w przypadku rodzin z czworgiem i więcej dzieci).

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA