REKLAMA

MS: Będą nowe regulacje dla tymczasowo aresztowanych

  • Autor: PAP/JS
  • 09 czerwca 2016 08:30
MS: Będą nowe regulacje dla tymczasowo aresztowanych W ministerstwie sprawiedliwości trwają intensywne prace nad projektami rozporządzeń wprowadzających nowe regulaminy organizacyjno-porządkowe wykonywania tymczasowego aresztowania oraz kary pozbawienia wolności(fot. Global Panorama/flickr.com/CC BY-SA 2.0)

Resort sprawiedliwości zapowiedział realizację postulatu Rzecznika Praw Obywatelskich ws. wydania nowego regulaminu organizacyjno-porządkowego wykonywania tymczasowego aresztowania w części opisującej zasady dostępu aresztowanych do rozmów telefonicznych.

RPO zwracał się do MS o podjęcie pilnych prac w tej sprawie. Jak pisał w marcu, skargi od osób aresztowanych dotyczące dostępności rozmów telefonicznych zwróciły jego uwagę na obowiązujące w tym zakresie uregulowania.

Możliwość kontaktów telefonicznych osób tymczasowo aresztowanych została wprowadzona po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. Trybunał uznał wówczas, że bezwzględny zakaz korzystania przez aresztowanych z aparatów telefonicznych jest niezgodny z konstytucją w zakresie, w jakim uniemożliwia porozumiewanie się z obrońcą.

Od lipca 2015 r. obowiązują znowelizowane przepisy Kodeksu karnego wykonawczego, umożliwiające korzystanie z telefonu przez osoby tymczasowo aresztowane. "Wprowadzona zmiana jest szersza niż wynikałoby to z treści wyroku TK, ponieważ tymczasowo aresztowani mogą kontaktować się telefonicznie nie tylko z obrońcą, ale także z rodziną czy innymi osobami. Nadal jednak nie zostało wydane nowe rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie regulaminu organizacyjno-porządkowego wykonywania tymczasowego aresztowania, które określałoby zasady korzystania z telefonów przez osoby tymczasowo aresztowane" - alarmował RPO.

Czytaj też: Ceny wody i ścieków już są wysokie, a będą rosły

W odpowiedzi na jego pismo wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł napisał, że "należy w całości podzielić stanowisko", że dla pełnej realizacji tej tematyki niezbędne jest wydanie nowego rozporządzenia z regulaminem, ale - jak zauważył - ten akt prawny ma "skomplikowany oraz złożony charakter". Zdaniem Warchoła do czasu wejścia w życie nowego regulaminu korzystanie przez tymczasowo aresztowanych z aparatu telefonicznego powinno odbywać się na zasadach ustalonych przez dyrektora aresztu śledczego.

Wiceminister zapewnił Rzecznika, że w ministerstwie sprawiedliwości trwają intensywne prace nad projektami rozporządzeń wprowadzających nowe regulaminy organizacyjno-porządkowe wykonywania tymczasowego aresztowania oraz kary pozbawienia wolności. "Aktualnie prace te znajdują się na końcowym etapie uzgodnień treści projektów rozporządzeń z Centralnym Zarządem Służby Więziennej, który zgłosił szereg uwag do poszczególnych unormowań".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA