REKLAMA

MS chce ostrzejszych kar za korupcję wśród sędziów i prokuratorów

  • Autor: PAP
  • 13 lipca 2016 16:19
MS chce ostrzejszych kar za korupcję wśród sędziów i prokuratorów W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad zmianami w Kodeksie karnym, które mają zapobiec korupcji wśród sędziów i prokuratorów. (Fot. Fotolia)

- Program 500 plus wyprowadzi znaczną część gospodarstw domowych, szczególnie wielodzietnych, ponad próg ubóstwa. Nie wiadomo jednak, czy poprawi dzietność, a jest kosztowny - zauważa Dominik Owczarek z Instytutu Spraw Publicznych.

W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad zmianami w Kodeksie karnym, które mają zapobiec korupcji wśród sędziów i prokuratorów, a w razie wykrytych przypadków przekupstwa - pozwolić na surowe karanie sprawców.

W myśl przygotowywanych zmian prokuratorom i sędziom, którym udowodniono przyjęcie korzyści majątkowej znacznej wartości w zamian za wykonanie czynności służbowej, groziłaby kara co najmniej trzech lat więzienia.

Konsekwencją takiego rozwiązania, w przypadku korupcji prokuratorów i sędziów, będzie zasada bezwzględnego orzekania kary pozbawienia wolności, a nie w zawieszeniu.

- Prokuratorzy i sędziowie stoją na straży praworządności i bezpieczeństwa Polaków. Można i należy od nich wymagać więcej niż od przeciętnych obywateli. Gdy obywatel staje przed sądem, musi mieć przekonanie, że trafia na obiektywnego, bezinteresownego sędziego, na którego nie można wpłynąć przez łapówkę - podkreśla Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. - Aby dbać o te standardy, chcemy zaostrzyć odpowiedzialność karną w przypadkach korupcji w wymiarze sprawiedliwości. Tych, którzy dopuszczą się takiego czynu, będziemy piętnować i eliminować z zawodu - zapowiada Minister.

Po zakończeniu prac w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt trafi do konsultacji międzyresortowych, zostanie także przedstawiony w środowisku prawniczym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA