REKLAMA

MS: Komornicy nie powinni doliczać VAT do opłaty egzekucyjnej

  • Autor: PAP/JS
  • 17 marca 2016 17:10
MS: Komornicy nie powinni doliczać VAT do opłaty egzekucyjnej Komornicy nie powinni doliczać VAT do opłaty egzekucyjnej (fot.flickr.com/tomasz przechlewski)

• Komornicy nie powinni doliczać VAT do opłaty egzekucyjnej - podkreślił wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak, odpowiadając w Sejmie na pytania posłów.
• Jego zdaniem ta kwestia wymaga ustawowego uregulowania.
• Poseł Jerzy Jachnik (Kukiz'15) zwracał uwagę na doliczanie przez komorników VAT do opłat egzekucyjnych.

Wiceminister Piebiak przypomniał, że minister sprawiedliwości zaskarżył uchwałę Krajowej Rady Komorniczej, zgodnie z którą opłatę egzekucyjną należało dodatkowo obciążać podatkiem VAT, a Sąd Najwyższy podzielił stanowisko resortu.

Jak dodał, również ministerstwo finansów przyjęło stanowisko, że komornicy nie powinni doliczać VAT do opłaty egzekucyjnej.

Piebiak powiedział, że komornicy nie chcą się dostosować do tych zasad, twierdząc, że mogą przedstawiać własną interpretację w orzeczeniach o ustaleniu wysokości opłaty egzekucyjnej. Zaznaczył, że sądy rejonowe, rozpoznając skargi na czynności komornika, w większości podzielają pogląd o braku podstaw do doliczania VAT do opłaty egzekucyjnej, ale zdarzają się także orzeczenia przeciwne.

Czytaj też: Komornik nie zajmie pieniędzy z 500 plus?

"Można się oczywiście zastanawiać, czy w takiej sytuacji nie ma podstaw do postawienia zarzutów dyscyplinarnych komornikom, którzy w taki sposób postępują, ale to jest delikatna sprawa, bo to jest kwestia ich samodzielności orzeczniczej czy quasi-orzeczniczej przy ustalaniu kosztów postępowania egzekucyjnego" - mówił wiceminister.

Według niego najbardziej celowe wydaje się "dokładne uregulowanie tej sytuacji - po to, żeby nie było jakichkolwiek wątpliwości - na drodze ustawowej". Zapewnił, że tą kwestią zajmuje się już powołany przez ministra sprawiedliwości zespół do opracowania projektu ustawy o komornikach sądowych oraz projektu ustawy o kosztach egzekucyjnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA