REKLAMA

MŚ odpowiada ws. Puszczy Białowieskiej: Obecny stan Puszczy to wina koalicji PO-PSL

  • Autor: PAP/JS
  • 12 kwietnia 2016 11:40
MŚ odpowiada ws. Puszczy Białowieskiej: Obecny stan Puszczy to wina koalicji PO-PSL Degradacja siedlisk sieci Natura 2000, ważnych dla Wspólnoty Europejskiej, będzie skutkować postawieniem Polski przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości (fot. mos.gov.pl)

W latach 2008-2015 koalicja rządząca PO-PSL błędnymi decyzjami gospodarczymi, kierując się krótkotrwałymi korzyściami politycznymi, doprowadziła do epidemii wielu chorób drzew na terenie Puszczy Białowieskiej, objętej różnymi formami ochrony, począwszy od sieci Natura 2000 kończąc na dziedzictwie UNESCO.

Skutkiem tych decyzji jest zamarcie wielu milionów drzew gatunków puszczańskich o masie ponad 3 miliony 700 tysięcy m3 i wartości ponad 700 milionów zł. Spowodowało to także degradację siedlisk sieci Natura 2000, ważnych dla Wspólnoty Europejskiej, co będzie skutkować postawieniem Polski przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości.

Obecny stan Puszczy Białowieskiej spowodował wielki niepokój gospodarzy tego terenu, czyli miejscowej ludności użytkującej i kształtującej ją od wielu stuleci, o czym świadczy chociażby sentencja na jednym z nagrobków ponad stuletniej kobiety, zmarłej w 2010 roku, "Ten las ja sadziłam".

Czytaj też: Greenpeace przed Ministerstwem Środowiska: Cała Puszcza Białowieska parkiem narodowym

W komunikacie MŚ informuje:

"W trwających konsultacjach z Komisją Europejską, jak i UNESCO rozpoczęto pełną inwentaryzację powstałych strat odnośnie siedlisk i gatunków ważnych dla Wspólnoty, zatrudniając do tego kilkudziesięciu specjalistów. Zaproponowano zabiegi ratujące i metody obiektywnej oceny tych zabiegów, poprzez stały monitoring stanu siedlisk i występowania gatunków ważnych dla Wspólnoty Europejskiej. Wszelkie dane, łącznie ze wszystkimi opiniami, są zamieszczane na bieżąco na stronie internetowej Ministerstwa Środowiska. Są one rozsyłane do dostępnych środków masowego przekazu w Polsce i na całym świecie z prośbą o uczestnictwo w dyskusji. Cały świat musi poznać obiektywną prawdę o Puszczy Białowieskiej - dziedzictwa kulturowo - przyrodniczego miejscowej ludności".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA