REKLAMA

MS planuje podniesienie granicy wieku małoletniej ofiary przestępstwa seksualnego

 • Autor: PAP/JS
 • 24 października 2016 15:15
MS planuje podniesienie granicy wieku małoletniej ofiary przestępstwa seksualnego Resort planuje ponadto zmiany dotyczące alimentów. "Chcemy znacząco przyspieszyć postępowanie alimentacyjne, wprowadzić pewne tabele, które nie będą bezwzględnie wiążące, ale pozwolą sądowi w sposób uproszczony orzekać o alimentach" (fot.:ms.gov.pl)

Resort sprawiedliwości pracuje nad zmianami w prawie karnym, zgodnie z którymi do 16 lat podniesiona ma być granica wieku małoletniej ofiary przestępstwa seksualnego - poinformował wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak.

Wiceszef MS brał w poniedziałek udział w 13. ogólnopolskiej konferencji "Pomoc dzieciom, ofiarom przestępstw". Dwudniowe wydarzenie, organizowane przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (FDDS) we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości i warszawskim ratuszem zgromadziło kilkuset specjalistów, teoretyków i praktyków m.in.: sędziów, prokuratorów, kuratorów, pedagogów, pracowników socjalnych, policjantów, psychologów i pracowników organizacji pozarządowych, zajmujących się pomocą dzieciom.

"Jeżeli chodzi o ścisłą ochronę dzieci jako ofiar przestępstw, to w obszarze prawa karnego jest już niewiele do zrobienia, ale jest jeden projekt, nad którym pracujemy. On dotyczy czynności seksualnych z udziałem - dzisiaj mamy osoby do 15. roku życia - chcemy podnieść tę granicę do 16. roku życia" - powiedział w poniedziałek Piebiak.

Jak poinformował, trwają też prace nad regulacjami dotyczącymi rozwodów. Mają one iść w kierunku "zmuszenia rozwodzących się małżonków, by dogadywali się co do dalszych losów dzieci, co do sposobu sprawowania nad nim opieki". "Jeżeli się nie będą dogadywać, będzie im dużo trudniej uzyskać rozwód" - zapowiedział Piebiak. "Ta konferencja też nam pozwoli na podjęcie dalszych decyzji" - dodał.

Czytaj też: Rafalska: "Za życiem" w pierwszej kolejności dla dzieci nowo narodzonych

Resort planuje ponadto zmiany dotyczące alimentów. "Chcemy znacząco przyspieszyć postępowanie alimentacyjne, wprowadzić pewne tabele, które nie będą bezwzględnie wiążące, ale pozwolą sądowi w sposób uproszczony orzekać o alimentach" - zapowiedział wiceminister.

Podczas konferencji odbędzie się ok. 30 sesji z udziałem polskich i zagranicznych ekspertów. Ich tematy to m.in. przyjazne przesłuchiwania dzieci, problemy związane z ujawnieniem i rozpoznaniem przestępstw seksualnych, przestępstwa internetowe, dalekosiężne konsekwencje krzywdzenia dzieci, metodyka pomocy dzieciom doznającym przemocy i ich rodzinom, wykorzystywanie seksualne dzieci przez duchownych czy problem przemocy w rodzinach uchodźców.

Jak co roku podczas konferencji wręczono certyfikaty dla przyjaznych pokojów przesłuchań, które FDDS we współpracy z ministerstwem sprawiedliwości przyznaje od dziewięciu lat. W tym roku trafiły one do 14 sądów rejonowych w: Bolesławcu, Sosnowcu, Nowym Mieście, Kluczborku, Wałbrzychu, Częstochowie, Pruszkowie, Olecku, Kolbuszowej, Kraśniku, Biłgoraju, Gorlicach, Nowym Sączu i Koninie.

Piebiak powiedział PAP, że obecnie jest 126 pokoi, które spełniają standard przyjaznego miejsca przesłuchań - na ponad 300 sądów rejonowych i ponad czterdzieści okręgowych. Jak podkreślił wiceminister, od strony technicznej pokoje te nie odbiegają niczym od światowych standardów, w tym prezentowanych na konferencji islandzkich rozwiązań.

"Co nie znaczy, że niczego nie trzeba poprawiać - na pewno trzeba doprowadzić do tego, by pokoje były wszędzie, by umiejętności przesłuchiwania dzieci przez prokuratorów i sędziów stały na najwyższym możliwym poziomie" - powiedział Piebiak.

Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar wskazywał podczas konferencji na potrzebę zmian legislacyjnych m.in. w obszarze wydłużenia terminów przedawnienia karalności przestępstw na tle seksualnym, szczególnie wobec dzieci. Uzasadniał, że spotyka się z przypadkami, gdy ofiara dopiero po kilkudziesięciu latach jest w stanie mówić o przestępstwie i dojrzewa na tyle, by chcieć ścigać sprawcę.

RPO zwracał też uwagę, że z praktyki jego urzędu wynika, iż "bardzo często ofiarami przemocy" padają dzieci nie w środowisku domowym czy szkolnym, ale w ośrodkach zamkniętych, jak poprawczaki czy szpitale psychiatryczne. "Niestety w tych ośrodkach dochodzi do przemocy, dochodzi do sytuacji nieludzkiego lub poniżającego traktowania" - powiedział.

Bodnar mówił też, że potrzeba "aktywnego wsparcia ze strony państwa" dla wszystkich organizacji pozarządowych, które mają siłę, energię i mają moc", by zajmować się dziećmi jako ofiarami przestępstw.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA