REKLAMA

MŚ: Proponowane opłaty za wodę są najniższe, jakie mogą być, ale być muszą

  • Autor: Farmer.pl
  • 23 czerwca 2016 10:26
MŚ: Proponowane opłaty za wodę są najniższe, jakie mogą być, ale być muszą Proponowane opłaty za wodę są „kompromisowe”- twierdzi MŚ (fot. MP)

• Ministerstwo Środowiska przewiduje, że po wprowadzeniu opłat w ramach nowego prawa wodnego, cena kilograma ryb może wzrosnąć o 1,5 gr.
• Jak mówił w Sejmie wiceminister środowiska Mateusz Gajda, proponowane opłaty za wodę są „kompromisowe”, najniższe jakie mogą być – ale być muszą.

Posłowie Artur Dunin i Tomasz Kostuś z PO zadali dziś w Sejmie pytanie do ministra środowiska w sprawie ustawy Prawo wodne, wprowadzającej opłaty za korzystanie z wody m.in. dla rolników i hodowców ryb.

Szykowane są zmiany w prawie wodnym, wprowadzające opłaty dla hodowców ryb. Hodowla stanie się nierentowna – mówił poseł Artur Dunin. Pytał o przeprowadzone kalkulacje dotyczące proponowanych opłat i ocenę wpływu opłat na działalność rybacką i utratę miejsc pracy, w szczególności na obszarach Natura 2000, czego się spodziewa.

Wiceminister środowiska Mariusz Gajda wyjaśnił, że wprowadzenie opłat za każdy pobór wody jest warunkiem niezbędnym do wykorzystania funduszy unijnych. KE nakazywała wielokrotnie wprowadzenie opłat tam, gdzie dotąd woda była bezpłatna. Szereg spotkań z hodowcami ryb doprowadził do uzgodnienia kompromisowych stawek – do 6 zł za ha stawu za rok (karpie), a za łososiowante 100 -125 za kwartał za pobór wód. Według obliczeń, z tego powodu o 1,5 grosza wzrośnie koszt kg ryb. Opłata jest symboliczna. Wprowadzenie opłat nie spowoduje wzrostu kosztów hodowli, który miałby stanowić przyczynę do jej zaprzestania.

Czytaj też: Hodowcy ryb przeciwko nowemu prawu wodnemu. Mają wsparcie marszałków

Zasada zwrotu kosztów usług wodnych musi być wprowadzona – mówił wiceminister środowiska. Zasoby wodne w stawach nie są retencją dyspozycyjną – podkreślił. Opłata jest ryczałtowa, powinna być większa, nawet do kilkudziesięciu zł za ha, gdyby obejmowała wszystkie czynniki. Nie będzie jednak dokładnej analizy, proponowana opłata jest ryczałtowa, nie rzeczywista.

Proponowana opłata jest publiczno-prawna, nie przewiduje się odszkodowań po jej wprowadzeniu. Urządzeń pomiarowych na stawy rybne (inne niż łososiowate) nie będzie. Wszystkie pomiary będą prowadzone przez Wody Polskie. Wody nie możemy wykorzystywać rabunkowo, musimy wprowadzić pomiary – podsumował swoje wystąpienie wiceminister.

Proponowana zmiana jest zła i niesie negatywne konsekwencje, w szczególności dla rolników – mówił poseł Tomasz Kostuś i pytał o przyszłość rybactwa śródlądowego i wiarygodność przeprowadzonych analiz, podkreślając, że są aktualnie prowadzone protesty hodowców ryb. To świadczy o jakości i konsekwencjach proponowanych zmian – twierdził.

Czytaj cały artykuł tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA