REKLAMA

MSWiA chce surowszych kar za fałszywe alarmy

  • Autor: PAP/jm
  • 05 lipca 2016 16:25
MSWiA chce surowszych kar za fałszywe alarmy W ostatnich miesiącach doszło do kilkunastu fałszywych alarmów w całej Polsce. W wyniku niektórych ewakuowano lotniska - m.in. w Warszawie i w podwarszawskim Modlinie. (fot. pixabay)

• W MSWiA pracuje zespół, który zajmuje się problemem fałszywych alarmów.
• Proponuje zmiany w przepisach, polegające na surowszych karach za wywoływanie fałszywych alarmów oraz brak możliwości zawieszenia przez sąd kary.

Prace zespołu jeszcze trwają. Minister SWiA Mariusz Błaszczak poinformował jednak we wtorek (5 lipca), w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, że przygotowano już pierwsze rekomendacje.

Jak mówił, chodzi o to, by surowiej karane były te osoby, które dopuszczają się takich zgłoszeń oraz by kara w takich sytuacjach nie mogła być "w zawieszeniu".

- Zależy nam na tym, by te działania były bardzo poważnie karane, bo oprócz zagrożenia przynoszą poważne straty finansowe - dodał.

Z kolei wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński powiedział, że kolejnym rozważanym elementem są kary finansowe i ponoszenia kosztów operacji, które z takim alarmem się wiążą.

- Jeśli to dopracujemy to może to być istotny element odstraszający. Bo to nie jest zabawa, to są poważne koszty, koszty instytucji, społeczne - powiedział.

W myśl obowiązujących przepisów za fałszywe alarmy grozi nawet kara do ośmiu lat więzienia. W ostatnich miesiącach doszło m.in. do kilku sytuacji, w których z powodów tego typu "żartów" ewakuowano lotniska - m.in. w Warszawie i w podwarszawskim Modlinie.

W kwietniu Zieliński poinformował, że w resorcie powstanie specjalny zespół, którego zdaniem będzie wypracowanie rekomendacji prawno-proceduralnych dot. fałszywych alarmów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA