REKLAMA

MSWiA: Do 9 stycznia propozycje związków i komendantów ws. środków na podwyżki

  • Autor: PAP/JS
  • 03 stycznia 2017 14:16
MSWiA: Do 9 stycznia propozycje związków i komendantów ws. środków na podwyżki Poprzednie podwyżki funkcjonariusze policji, BOR, SG i PSP otrzymali na początku 2016 r. (fot.mswia.gov.pl)

Do 9 stycznia komendanci poszczególnych służb w porozumieniu ze stroną związkową mają przedstawić szefowi MSWiA pisemne propozycje podziału środków na podwyżki przewidzianych w ustawie modernizacyjnej - poinformował resort spraw wewnętrznych.

Zgodnie z ustawą modernizacyjną od 1 stycznia 2017 r. przewiduje się podwyżki dla funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz BOR w kwocie 253 zł (brutto) na etat.

"Propozycje te będą wnikliwie przeanalizowane przez kierownictwo MSWiA, a następnie zostanie podjęta decyzja dotycząca podwyżek dla formacji podległych resortowi. Przedstawiciele związków zawodowych otrzymali propozycje dokonania podziału podwyżek" - podkreśliło MSWiA w komunikacie.

Jak wskazano resort jest otwarty na argumenty i rozmowy ze stroną związkową. "Od samego początku prac nad ustawą modernizacyjną strona związkowa była informowana o szczegółach programu, w tym o konkretnych kwotach na podwyżki dla funkcjonariuszy, jak również o środkach finansowych, które zostaną przeznaczone na inwestycje czy zakupy sprzętu" - zaznaczył resort spraw wewnętrznych.

MSWiA poinformowało, że w 2017 r. podwyżki obejmą 150 tys. funkcjonariuszy policji, PSP, SG, BOR oraz 30 tys. pracowników cywilnych tych formacji. Przewiduje je uchwalona w połowie grudnia 2016 r. przez Sejm ustawa ustanawiająca program modernizacji służb mundurowych na lata 2017-2020, według którego do tych służb trafi 9,1 mld zł. Program obejmuje nie tylko podwyżki, ale także inwestycje budowlane, zakup samochodów, sprzętu informatycznego i łączności oraz uzbrojenia.

Z opublikowanych w grudniu przez Rządowe Centrum Legislacji projektów rozporządzeń określających wysokość wynagrodzeń funkcjonariuszy policji SG, PSP i BOR wynika, że w każdej z tych służb podwyżki wyniosą 253 zł miesięcznie na etat, a z uwzględnieniem nagrody rocznej za rok 2017 (wypłacanej w 2018 r.) - 274 zł.

Przeciętne uposażenie funkcjonariuszy służb mundurowych i specjalnych oraz żołnierzy zawodowych stanowi wielokrotność kwoty bazowej, określonej w ustawie budżetowej na dany rok. Od 2009 r. ta kwota pozostaje bez zmian i wynosi 1523,29 zł. Taka sama jest również w projekcie budżetu na 2017 r.

Projekty przewidują, że mnożnik w PSP wzrośnie z poziomu 2,95 do 3,13, w policji z 3,01 do 3,19, w SG - 3,03 do 3,21, a w BOR z 3,13 do 3,31. Oznacza to, że przeciętne uposażenie zawodowego strażaka wyniesie 4768 zł, policjanta - 4859 zł, pogranicznika - 4890 zł, a funkcjonariusza BOR - 5042 zł (wszystkie kwoty brutto).

Poprzednie podwyżki funkcjonariusze policji, BOR, SG i PSP otrzymali na początku 2016 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA