REKLAMA

MSWiA: Mamy powody, by nie odwieszać małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim

  • Autor: PAP/MIW
  • 09 sierpnia 2016 15:37
MSWiA: Mamy powody, by nie odwieszać małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim

• Nie ma jeszcze warunków do odwieszenia małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim – ocenił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.
• Nie można drobnych interesów osób korzystających z MRG zamienić na zagrożenie dla bezpieczeństwa. Prosiłbym o całościowe myślenie o państwie, nie lokalne - mówił.

- Kiedy zaistnieją przesłanki do odwieszenia małego ruchu granicznego, to zostanie on odwieszony, ale to wymaga ciągłego głębokiego monitoringu, analiz sytuacji, co się właśnie dzieje - powiedział Zieliński.

- Bezpieczeństwo jest największą wartością i musimy jeszcze analizować sytuację, monitorować ją. To się dzieje, ale nie ma jeszcze warunków do odwieszenia małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim - powiedział wiceminister.

- Nie można drobnych interesów osób korzystających z małego ruchu granicznego zamienić na zagrożenie dla bezpieczeństwa. Prosiłbym o całościowe myślenie o państwie, nie lokalne, a narodowo-państwowe i wtedy będziemy mogli łatwiej się porozumieć - podkreślił Zieliński.

W związku ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży Polska podjęła decyzję o zawieszeniu od 4 lipca przepisów międzyrządowych umów o MRG, w części dotyczącej wjazdu i pobytu na terytorium RP mieszkańców strefy przygranicznej Ukrainy oraz Federacji Rosyjskiej. Mały ruch graniczny z Ukrainą przywrócono po zakończeniu ŚDM, w przypadku obwodu kaliningradzkiego Rosji taka decyzja nie zapadła. W poniedziałek politycy PO zaapelowali do rządu o przywrócenie MRG z Rosją.

- Chcę poprosić tych, którzy piszą listy, w mediach występują w sprawie przywrócenia MRG (…), żeby zechcieli jednak pomyśleć o tym bardziej wszechstronnie, mniej regionalnie czy lokalnie, ale bardziej państwowo; bardziej patriotycznie niż kategoriami biznesu. I żeby też wzięli pod uwagę fakt, że to, co wiedzą pisząc te wystąpienia, to nie jest cała wiedza, jaka na ten temat istnieje, a nie całą wiedzą się można podzielić - dodał wiceszef resortu SWiA.

Jak poinformował, "My wyciągamy wnioski z doświadczeń europejskich, w tym wschodnioeuropejskich w szczególności, ale także analizujemy te informacje, które przekazują nam służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa i to wszystko każe nam w tej chwili decyzję o utrzymaniu tego zawieszenia MRG z Rosją pod

Pytany, jakie to przesłanki, Zieliński stwierdził:

- Nie jesteśmy tajemniczy, ale jeżeli mówimy o bezpieczeństwie, to chyba wszyscy wiedzą, że bezpieczeństwo ma różne wymiary, różne uwarunkowania. I o jednych czynnikach można mówić publicznie, a o innych nie.

- Ale trzeba po prostu brać pod uwagę i czynniki gospodarczo-ekonomiczne, ale także i polityczne i związane z przepływem nielegalnym towarów i ludzi, przemytem i zagrożeniami różnego typu, które są w polu widzenia służb państwowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo - wskazał.

Wiceminister SWiA Jarosław Zieliński przebywał we wtorek (9.08) w Krakowie, gdzie wziął udział w wojewódzkich obchodach Święta Policji na Wawelu.

- Jestem dumny z tego powodu, że polskie państwo i polskie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo zapewniły to bezpieczeństwo w tak wysokich standardach wszystkim uczestnikom ŚDM, a wcześniej Szczytu NATO. Państwo polskie okazało się państwem realnym. Chylę czoła przed fachowością i zaangażowaniem wszystkich funkcjonariuszy wraz z ich dowódcami - powiedział.

- Chcemy, by ten stan bezpieczeństwa to była trwała cecha nie tylko podczas wielkich wydarzeń, ale i na co dzień - dodał.

- Odnieśliśmy sukces w skali światowej, będziemy analizować te doświadczenia i dzielić się nimi w razie potrzeby także z kolegami z innych państw" - powiedział dziennikarzom po uroczystościach na Wawelu komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk. "Cały czas obejmujemy stałym monitoringiem i ochroną 2460 zdefiniowanych miejsc największych skupisk ludzkich, a więc lotniska, dworce, galerie handlowe i wiele miejsc wypoczynku. Nie możemy sobie pozwolić, by po tak wielkich wydarzeniach obniżyć swoją czujność - powiedział nadinsp. Szymczyk.

Obchody Święta Policji w Krakowie były okazją do wręczenia nagród, wyróżnień i podziękowań wyróżniającym się funkcjonariuszom, a także awansów. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA