REKLAMA

MSWiA ostrzega: handel zarejestrowanymi kartami SIM jest nielegalny

  • Autor: PAP
  • 24 sierpnia 2016 18:03
MSWiA ostrzega: handel zarejestrowanymi kartami SIM jest nielegalny 25 lipca wszedł w życie przepis zobowiązujący do rejestrowania nowych użytkowników kart przedpłaconych telefonii komórkowej (fot.wikimedia.org/Leanowiec)

Osoby sprzedające w internecie zarejestrowane karty SIM narażają się na odpowiedzialność prawną, gdyby karty zostały użyte do popełnienia przestępstwa – ostrzegł szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Obowiązek rejestracji przedpłaconych kart telefonii komórkowej wprowadziła ustawa o działaniach antyterrorystycznych. W ostatnich dniach media donosiły o kwitnącym w internecie handlu zarejestrowanymi kartami.

"Trzeba mieć świadomość tego, że ci, którzy sprzedają te karty, narażają się na konsekwencje prawne w sytuacji, jeżeliby te karty zostały użyte w przestępstwach. Przestrzegam tych wszystkich, którzy sprzedają te karty" - powiedział Błaszczak.

Dopytywany, czy prawo w tym zakresie będzie doprecyzowane, odparł: "Jeżeli będzie taka konieczność, to jesteśmy otwarci. Wyciągamy wnioski ze swoich działań, ale to wszystko wymaga oceny".

"Nowe przepisy antyterrorystyczne są oceniane bardzo wysoko przez naszych partnerów, nie jest to nic nowego i niezwykłego w Unii Europejskiej. Podobne rozwiązania są np. w Niemczech" - dodał.

Uchwalona i podpisana przez prezydenta w czerwcu ustawa o działaniach antyterrorystycznych weszła w życie na początku lipca; 25 lipca wszedł w życie przepis zobowiązujący do rejestrowania nowych użytkowników kart przedpłaconych telefonii komórkowej. Posiadacze już zakupionych kart mają czas do 1 lutego 2017; po tej dacie, jeżeli nie podadzą operatorom danych osobowych, karty przestaną działać.

Ustawa zwiększyła uprawnienia służb specjalnych, określiła także m. in. zasady wprowadzania stopni alarmu terrorystycznego; przy niektórych minister spraw wewnętrznych - sam albo na wniosek szefa ABW lub komendanta głównego policji - będzie mógł zakazać zgromadzeń publicznych lub imprez masowych.

Przepisom ustawy sprzeciwiali się RPO, który zaskarżył ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, i organizacje broniące praw człowieka, zarzucając jej m.in. ograniczenie swobód i wolności, w tym wolności zgromadzeń oraz dyskryminacyjne traktowanie cudzoziemców. Kwestionowali także brak kontroli nad działaniami operacyjnymi ABW. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • podPIS 2016-11-27 00:38:21
    UKE twierdzi, że odsprzedanie karty jest legalne, lecz sprzedawca będzie pierwszą osobą do której zapuka prokuratura gdy będzie popełnione przestępstwo. Nie ma obowiązku wyrejestrowywania, jest tylko obowiązek rejestracji nowej karty.
  • Aloes 2016-09-06 07:51:24
    Jak się ma nagłówek do treści ? Czy handel jest nielegalny czy raczej nielegalne jest współudział w potencjalnym przestępstwie, do którego w trakcie sprzedaży karty mogło jeszcze nie dojść ? Czy potrafimy jeszcze redagować rzetelnie informację ? A może zdelegalizować niekompetencję takiego serwisu informacyjnego ?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA