REKLAMA

MSWiA: Polska popiera i angażuje się w działania Frontexu

 • Autor: PAP/JS
 • 05 października 2016 14:17
MSWiA: Polska popiera i angażuje się w działania Frontexu Zasadniczym celem działań Agencji jest ochrona zewnętrznych granic UE (fot. frontex.europa.eu)

• Polska popiera i angażuje się w działania podejmowane przez unijną agendę ds. ochrony granic Frontex w sprawie przeciwdziałania kryzysowi migracyjnemu - zapewnił wiceminister spraw wewnętrznych Jakub Skiba.
• 85 Funkcjonariuszy bierze udział w tych działaniach.

Wiceminister SWiA odpowiadał w środę w Sejmie na pytania Anny Kwiecień, Edwarda Siarki i Piotra Króla (PiS) w sprawie współpracy z Agencją Frontex.

Zaznaczył, że zasadniczym celem działań Agencji jest ochrona zewnętrznych granic UE, co stanowi jeden z kluczowych środków dla zapobiegania kryzysowi uchodźczemu i zabezpiecza niezbędną integralność i funkcjonowanie strefy Schengen.

Według Skiby zaangażowanie Polski do tych działań jest ponadstandardowe i wykracza poza poziom zaangażowania innych państw członków UE. - To zgodne z naszą polityką, która stawia na pierwszym miejscu ochronę granic zewnętrznych UE - zaznaczył. Dodał, że nasz kraj zakłada nie tylko utrzymanie, ale intensyfikację wsparcia udzielanego Frontexowi dla radzenia sobie z kryzysem migracyjnym.

- Frontex działa wieloaspektowo, a jego praca dotyczy takich elementów, jak koordynacja współpracy operacyjnej między państwami członkowskimi, zarządzania granicami zewnętrznymi, w tym zapewnienia wsparcia dla państw członkowskich w sytuacjach wymagających zwiększonej pomocy technicznej i operacyjnej na granicach zewnętrznych - mówił Skiba.

Czytaj też: Caracale: Siemoniak ocenia, że PiS potrzebuje pieniędzy na "partyzantkę Macierewicza"

Unijna agencja działa też w obszarze szkoleń dla funkcjonariuszy, analiz ryzyka, rozwoju badań mających znaczenie dla kontroli granic zewnętrznych, koordynacji wspólnych akcji powrotowych uchodźców i wdrażania systemów informacyjnych o zagrożeniach pojawiających się na granicach zewnętrznych - wyjaśnił.

Skiba przypomniał, że w kontekście kryzysu migracyjnego działania operacyjne koordynowane przez Frontex, to misje wsparcia w punktach i sektorach granic zewnętrznych UE, zidentyfikowanych na podstawie analizy ryzyka. W ramach misji funkcjonariusze wsparcia z różnych państw członkowskich są wcielani do zespołów lokalnych służb granicznych. Wysyłany jest też sprzęt techniczny wspierający takie akcje na granicach lądowych, morskich i powietrznych. W Polsce z agencją współpracuje komendant główny Straży Granicznej.

Wiceminister podał, że na koniec września we wspólnych operacjach koordynowanych przez Frontex brało udział 85 funkcjonariuszy Straży Granicznej. 39 jest w Grecji, 32 w Bułgarii i 14 w Rumunii, Hiszpanii, Włoszech, na Łotwie, Węgrzech i Słowacji - wyliczył Skiba. W samym Frontexie pracuje 5 funkcjonariuszy, jako eksperci narodowi - dodał. Przypomniał, że kolejnych siedmiu realizuje zadania w ramach innych unijnych misji.

- To absolutnie nie jest koniec i nasze zaangażowanie zostanie zwiększone - zadeklarował Skiba.

Siedziba Frontexu znajduje się w Warszawie, trwają negocjacje w sprawie przedłużenia funkcjonowanie tej agencji naszej w stolicy - podkreślił wiceminister.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA