REKLAMA

MSWiA: potrzebna szersza ochrona prawna symboli patriotycznych

  • Autor: PAP/MIW
  • 18 sierpnia 2016 19:04
MSWiA: potrzebna szersza ochrona prawna symboli patriotycznych Obecnie ochronie prawnej podlega jedynie znak Polski Walczącej. (fot. www.ppp.ipn.gov.pl)

• Ochroną prawną powinien być objęty nie tylko znak Polski Walczącej, ale także inne symbole, które można identyfikować z Powstaniem Warszawskimi i Polskim Państwem Podziemnym - wskazuje MSWiA w piśmie do resortu sprawiedliwości.
• Obecnie ochronie prawnej podlega jedynie znak Polski Walczącej natomiast ochroną nie są objęte "inne symbole, które można identyfikować z Powstaniem i Powstańcami".

W ostatnich dniach media informowały o tym, że jedna z prywatnych firm wypuściła na rynek kije bejsbolowe z kolorowymi nadrukami - m.in. szarżującej husarii, pomnikiem "Małego Powstańca", znakiem Polski Walczącej czy napisami odwołującymi się do historii Powstania Warszawskiego.

- Działalność handlowa w tym przypadku przyjmuje formy daleko odbiegające od zasad godnego upamiętniania tych symboli - podkreślił wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński w piśmie do ministra sprawiedliwości Zbigniew Ziobry.

Wiceminister wskazał, że ochronie prawnej podlega jedynie znak Polski Walczącej natomiast ochroną nie są objęte "inne symbole, które można identyfikować z Powstaniem i Powstańcami". Kto publicznie znieważa znak Polski Walczącej podlega karze grzywny.

- Dlatego też pod rozwagę poddaje zasadność dokonania zmian ustawowych w tym zakresie, aby ochroną oraz czcią i szacunkiem objęte mogły być również inne symbole związane z Powstaniem Warszawskim i Powstańcami Warszawskimi, czy też w szerszym ujęciu - Polskim Państwem Podziemnym - napisał Zieliński.

W tym kontekście wskazał na zapisy ustawy o godle, barwach i hymnie RP oraz o pieczęciach państwowych, która zakazuje umieszczania symboli RP na przedmiotach przeznaczonych do obrotu handlowego, z wyłączeniem "form stylizowanych lub artystycznie przetworzonych".

Wiceszef MSWiA wystosował także pismo do zastępcy komendanta głównego policji insp. Jana Lacha. Wskazał w nim, że nanoszenie na kije bejsbolowe znaku Polski Walczącej i oferowanie ich w celach handlowych nosi znamiona wykroczenia, tj. publicznego znieważenia tego znaku.

- Takie działania w mojej ocenie godzą w uczucia patriotyczne Polaków. (…) Dlatego też proszę o przeanalizowanie powyższej sprawy i podjęcie stosownych działań, w szczególności w zakresie ww. wykroczenia i jego ścigania - napisał Zieliński do zastępcy szefa KGP.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA