REKLAMA

MSWiA pracuje nad projektem nowej ustawy o dokumentach publicznych

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Portalsamorzadowy.pl
  • 27 czerwca 2016 13:17
MSWiA pracuje nad projektem nowej ustawy o dokumentach publicznych Ustawa ma zwiększyć bezpieczeństwo dokumentów i stanowić odpowiedź na rosnącą liczbę przestępstw przeciwko ich wiarygodności (fot. pixabay)

Ustawa ma zwiększyć bezpieczeństwo dokumentów i stanowić odpowiedź na rosnącą liczbę przestępstw przeciwko ich wiarygodności.

Obecnie nie ma przepisów regulujących kwestię dokumentów publicznych. Powoduje to zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Ustawa da państwu nadzór nad całym „cyklem życia” dokumentu publicznego.

Jak podkreśla MSWiA powstanie szczelny system zarządzania dokumentami od zaprojektowania wzoru dokumentu aż do jego unieważnienia.

Zdaniem resortu nowa ustawa stworzy też narzędzia, które pozwolą na prowadzenie systematycznej edukacji i zapobieganie przestępstwom dotyczącym dokumentów.

Nowe przepisy nie wejdą w życie od razu, dlatego do tego czasu stosowane będzie rozwiązanie przejściowe. MSWiA przygotowało projekt rozporządzenia, który aktualnie jest konsultowany.

Zobacz też: MEN podsumowuje debaty o edukacji. Zawodówki znikną, co z gimnazjami?

Zawiera on wykaz dokumentów, które mają szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa państwa. Są to między innymi: dowód osobisty, paszport, dokumenty wydawane cudzoziemcom, dokumenty samochodowe i legitymacje służbowe.

Produkcja tych dokumentów będzie wyłączona ze stosowania ustawy o zamówieniach publicznych. Pozwoli to na wybór producenta, który spełni najwyższe standardy bezpieczeństwa. Zdaniem MSW dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo kluczowych dokumentów.

Podobne rozwiązania istnieją już w innych państwach takich jak Francja, Hiszpania, Portugalia, Czechy czy Niemcy. Proponowany przez MSWiA wykaz dokumentów i druków jest porównywalny z włączeniami stosowanymi przez te państwa.

Czytaj cały artykuł tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA