REKLAMA

MSWiA: Przestępstwa z nienawiści niegroźne ze względu na skalę, ale wymiar społeczny

  • Autor: PAP/JS
  • 04 października 2016 22:39
MSWiA: Przestępstwa z nienawiści niegroźne ze względu na skalę, ale wymiar społeczny Zieliński zaprezentował sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych informację w sprawie "narastającego problemu przestępstw na tle rasowym i etnicznym" (fot. MSWiA)

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński ocenił w Sejmie, że przestępstwa z nienawiści w Polsce nie są groźne ze względu na skalę, ale ze względu na wymiar społeczny tych spraw.

Zieliński zaprezentował sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych informację w sprawie "narastającego problemu przestępstw na tle rasowym i etnicznym". Komisja zajęła się sprawą na wniosek posłów PO.

Wiceminister podał statystyki z ostatnich lat. "Jeden promil wszystkich przestępstw to przestępstwa stwierdzone na podstawie tej kategorii spraw: 2013 rok - 474 przestępstwa; 2014 - 731 przestępstw; 2015 - 592 przestępstwa, a do końca sierpnia 2016 roku - 496 przestępstw.

Procent wykrycia takich przestępstw w 2013 wyniósł 30,53 proc, w 2014 r. - 31,2 proc., w 2015 r. 38,87 proc. a do sierpnia 2016 najwięcej, bo 46,08 proc. - podał Zieliński. Zaznaczył, że jest to na poziomie wykrywalności innych przestępstw.

Zadeklarował, że każde - nawet jedno - przestępstwo z nienawiści należy zwalczać; robić wszystko, by im zapobiegać i by za nie karać. - Policja robi, co może, również w tych sprawach - zapewnił.

Prosił, by nie wyolbrzymiać tych kwestii. - Polacy nie są ksenofobiczni, Polacy nie są nastawieni w taki sposób, żeby z nienawiścią odnosić się do innych ras, religii, narodowości. Takie opinie są krzywdzące. Ja się upominam o polską godność - powiedział.

- Wszędzie zdarzają się przestępstwa, i wszędzie będą zwalczane, z całą surowością" - zapewnił. "Ja sam, czy minister Mariusz Błaszczak, będziemy bardzo konsekwentnie pilnować tego, by każdy czyn tego typu był traktowany w sposób odpowiedni - zadeklarował. - Tu nie będzie tolerancji, proszę nam tego nie insynuować - podkreślił.

Czytaj też: W Sejmie ważą się losy handlu w niedzielę. PO: Gdzie będą sprzedawane dewocjonalia?

Zieliński mówił, że kiedy zabito osobę w biurze poselskim PiS w Łodzi, "nie było takiego tonu" ówczesnych rządzących.- To było jedyne zabójstwo z nienawiści w Polsce po 1990 r. - powiedział. - Wtedy nie mówiliście, że to przestępstwo z nienawiści - podkreślił.

Marek Wójcik (PO) powiedział, że w sprawie łódzkiej wszyscy politycy solidaryzowali się z rodziną zabitego.

Zaznaczył, że inne od statystyk policyjnych są liczby prezentowane przez organizacje pozarządowe zajmujące się tymi problemami. - Ja nie mam zastrzeżeń do policji (...) Ja mam pretensję do polityków polskiego rządu, którzy przerwali tradycję potępiania tego typu wydarzeń - tłumaczył. Dodał, że "nie wypowiada się pani premier, czy minister spraw wewnętrznych, ani prokurator generalny".

Ocenił, że wypowiedź i deklaracja Zielińskiego jest pierwszą tak jasną deklaracją ze strony resortu i rządu w sprawie ścigania przestępstw z nienawiści. - Pana dzisiejsza wypowiedź jest pierwszą w tym zakresie i za to dziękuję - mówił. - Liczę, że będzie się pan wypowiadał tak samo gdy do takich przypadków dojdzie - dodał poseł PO.

W ocenie Zielińskiego ważna jest skuteczność policji w przeciwdziałaniu, zapobieganiu i wykrywaniu przestępstw, a nie występowanie polityków przed kamerami. - Co dała wypowiedź ministra Sienkiewicza "idziemy po was" - pytał.

Również Krzysztof Łapiński (PiS) podkreślał w dyskusji, że nie można zarzucać rządowi PiS lekceważenie tych spraw. - Od władzy publicznej nie oczekujemy słów, tylko czynów. Przedstawiciele policji, MSWiA i prokuratury przedstawili, że te przestępstwa są ściganie i nie ma żadnego pobłażania - mówił poseł PiS.

W ostatnich dwóch latach liczba przestępstw otrzymuje się na tym samym poziomie - mówiła zastępca Prokuratora Krajowego Agata Gałuszka-Górska. W pierwszym półroczu 2016 prowadzono - podjęto i kontynuowano - 863 sprawy, przy 848 w tym samym okresie roku 2015 r. W pierwszym półroczu 2016 podjęto 566 nowych spraw w pierwszym, na 414 tys. wszystkich spraw - podała Gałuszka-Górska.

Do końca czerwca 2016 r. zarzuty postawiono w 224 sprawach, wobec 305 podejrzanych, a w ubiegłym roku zarzuty postawiono w 180 sprawach - zaznaczyła. Wykrywalność najpoważniejszych spraw wynosi 50 proc. i jest wysoka - zaznaczyła.

Każde przestępstwo z nienawiści uznaje się za przypadek przestępstwa wielkiej wagi - zaznaczyła prokurator. Na szczeblu PK wyznaczono jednego prokuratora, który ma koordynować wszystkie działania prawne i pozaprawne dotyczące przestępstw z nienawiści. Analizy tych spraw przekazywane są wszystkim prokuratorom i publikowane na stronach internetowych PK - podała

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA