REKLAMA

MSWiA: Rekordowa liczba zaproszeń dla repatriantów

  • Autor: PAP/AT
  • 28 marca 2017 08:35
MSWiA: Rekordowa liczba zaproszeń dla repatriantów Zgodnie z ustawą repatriant to osoba polskiego pochodzenia, która przybyła do RP na podstawie wizy krajowej w celu repatriacji z zamiarem osiedlenia się na stałe (fot.pixabay.com)

W 2016 r., aż 282 repatriantów osiedliło się w Polsce. To rekord jeśli chodzi o liczbę wydanych przez rady gmin uchwał dotyczących zaproszeń dla repatriantów.

• 2682 osoby starały się w 2016 r. o repatriację w Polsce – poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

• Osiedliło się 282 z nich.

• Najwięcej repatriantów znalazło się w woj. mazowieckim.

• Były też regiony, jak Lubuskie, w których nikt nie zdecydował się zamieszkać.

Rok 2016 był rekordowy jeśli chodzi o liczbę wydanych przez rady gmin uchwał dotyczących zaproszeń dla repatriantów. Takich uchwał rad gmin było 97, z czego 57 dotyczyło zaproszenia nie wskazanych imiennie; 40 było takich, gdzie rodziny wskazano imiennie – wynika z danych resortu. Najwięcej repatriantów - 44 rodziny, 84 osoby - znalazło się w woj. mazowieckim. Na Dolnym Śląsku osiedliło się 17 rodzin (53 osoby), a w Małopolsce – 14 rodzin (26 osób). Były też regiony, jak Lubuskie, w których nikt nie zdecydował się zamieszkać.

Czytaj też: Karczewski: Ustawą o repatriacji naprawimy błędy przeszłości

W ubiegłym roku, podobnie jak w 2015 r., w budżecie państwa na realizację ustawy o repatriacji zabezpieczono kwotę 30 mln zł. W 2016 roku udało się na cele związane z repatriacją wydać niecałe 17 mln zł. Środki te wydano m.in. na zwrot kosztów podróży, zasiłki, kursy języka polskiego, kursy adaptacyjne oraz szkolenia zawodowe.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA