REKLAMA

MSWiA: rozpoczynają się prace nad tzw. mapą zagrożeń

  • Autor: PAP/JS
  • 12 stycznia 2016 18:43
MSWiA: rozpoczynają się prace nad tzw. mapą zagrożeń W ramach tworzenia mapy będą odbywać się spotkania w całej Polsce (Adrian Grycuk/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0 pl)

· W ramach tworzenia mapy będą odbywać się spotkania w całej Polsce.
· Mapa ma posłużyć m.in. do kształtowania struktur policyjnych w terenie.
· Prace nad mapą powinny potrwać kwartał.

Rozpoczynają się prace nad tworzeniem tzw. mapy zagrożeń, która ma służyć poprawie bezpieczeństwa - poinformował we wtorek w Białymstoku wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński. Wiceminister o mapie zagrożeń mówił już pod koniec listopada.

Zieliński, który w Białymstoku wziął udział w uroczystości powołania insp. Daniela Kołnierowicza na nowego komendanta podlaskiej policji, powiedział, że w środę zostanie podpisane pismo, dzięki któremu będzie możliwe rozpoczęcie pracy nad tworzeniem takiej mapy.

Mówił, że będzie to "intensywna praca struktur policji i ministerstwa a także samorządu, organizacji pozarządowych i społeczności lokalnych, które chcą się do tego włączyć".

W ramach tworzenia tej mapy mają - jak mówił Zieliński - odbywać się spotkania w całej Polsce, podczas których policja będzie przedstawiała swoje statystki dotyczące przestępstw, a np. członkowie organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy będą mówili, co wiedzą o zagrożeniach w swojej okolicy. Dzięki temu - jak dodał - mapa będzie pełniejsza.

Zieliński już wcześniej mówił, że mapa ma posłużyć m.in. do kształtowania struktur policyjnych w terenie. Jak podał, z 817 posterunków policji na koniec 2007 r. obecnie jest tylko blisko 400. Na konferencji powiedział, że nie chodzi, aby otwierać je wszystkie ponownie, ale właśnie na podstawie mapy określić czy w danym miejscu jest potrzebny posterunek, czy nie. "To nie będzie mechaniczne, to będzie wynikało z profesjonalnie sporządzonej mapy zagrożeń" - zaznaczył.

Dodał, że taka mapa ma uwzględniać m.in. przestępstwa pospolite, kryminalne, ale też przestępczość wysokozorganizowaną i bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Mówił, że statystyki policyjne będą odczytywane "krytycznie", żeby - jak wyjaśnił - "wiedzieć jak naprawdę jest, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i co powinniśmy zrobić, żeby było lepiej".

Pytany przez PAP, kiedy mapa będzie gotowa, powiedział, że jego zdaniem prace powinny potrwać kwartał.

Wyspecjalizowani policjanci

Główny komendant policji insp. Zbigniew Maj mówił, że kwestia budowy bezpieczeństwa w terenie, w powiatach i miastach jest "zagadnieniem kilkuwarstwowym". Wymienił tu m.in. przeszkolenie policjantów, współpracę z samorządami, ale też debatę społeczną, która ma pokazać, jak społeczeństwo odbiera pracę policji i jak widzi zagrożenia.

Pytany przez dziennikarzy szef policji przypomniał założenia planowanych zmian w KGP. "Struktury tej komendy nie są przeze mnie akceptowalne. Jestem za specjalizacją, taką prawdziwą, czyli jak w medycynie, bo lekarz nie jest od wszystkiego (). Policjant również nie będzie od wszystkiego, będzie wyspecjalizowanym policjantem" - mówił Maj.

Podawał przykład takich struktur w komendzie, nazywając je biurami-molochami, jak biuro służby kryminalnej, które ma dyrektora, sześciu jego zastępców, 22 wydziały i zatrudnionych ok. pół tysiąca osób. "To jednostka ciut mniejsza niż komenda miejska w Białymstoku" - powiedział.

Nowy komendant podlaskiej policji Daniel Kołnierowicz zastąpił we wtorek na tym stanowisku nadinsp. Sławomira Mierzwę, który kilka tygodni temu złożył rezygnację. Kołnierowicz pełnił dotychczas funkcję komendanta powiatowego policji w Augustowie (Podlaskie).

Zieliński mówił, że Kołnierowicz ma ponad 20-letnie doświadczenie pracy w policji, głównie w pionie prewencji, w zakresie ruchu drogowego. Zdaniem wiceministra, doświadczenie i wykształcenie Kołnierowicza "daje gwarancję dobrego kierowania garnizonem policji w województwie podlaskim"

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA