REKLAMA

MSWiA uruchomi mobilną aplikację numeru 112

  • Autor: PAP/AT
  • 08 lutego 2018 08:22
MSWiA uruchomi mobilną aplikację numeru 112 Numer 112: Pilotaż pozwoli na przetestowanie aplikacji pod kątem jej funkcjonalności (fot.shutterstock)

Mobilna aplikacja umożliwi osobom głuchym i niedosłyszącym komunikację z operatorami numeru alarmowego 112.

  • W 2018 roku ruszy pilotaż aplikacji mobilnej dla osób głuchych i niedosłyszących służącej do wysyłania zgłoszeń alarmowych na numer 112 - poinformował resort spraw wewnętrznych.
  • Aplikacja została wybrana w konkursie zorganizowanym przez MSWiA i Polski Związek Głuchych.
  • MSWiA planuje, że pilotaż pozwoli na przetestowanie aplikacji pod kątem jej funkcjonalności.

Ma ona umożliwić osobom głuchym i niedosłyszącym skuteczną komunikację z operatorami numeru alarmowego 112, tak, aby możliwe było udzielnie im niezbędnej pomocy. Aplikacja pozwoli również na wysyłanie wiadomości z prośbą o pomoc w przypadkach, gdy osoba zgłaszająca nie jest w stanie, z różnych powodów, wykonać połączenia głosowego.

MSWiA planuje, że pilotaż pozwoli na przetestowanie aplikacji pod kątem jej funkcjonalności i wprowadzenia ewentualnych zmian, współpracy z systemem informatycznym Centrów Powiadamiania Ratunkowego a także dostosowania systemu w zakresie bezpieczeństwa działania i wydajności dla dużej liczby użytkowników.

Po testach aplikacji oraz wprowadzeniu odpowiednich zmian w prawie telekomunikacyjnym (w zakresie obowiązków operatorów), nastąpi uruchomienie systemu.

W ubiegłym roku resort spraw wewnętrznych we współpracy z Polskim Związkiem Głuchych przeprowadził konkurs na aplikację mobilną do wysyłania zgłoszeń alarmowych. Jednocześnie Ministerstwo Cyfryzacji zamówiło w Instytucie Łączności ekspertyzę dotyczącą określenia rozwiązań technicznych i wypracowania standardu przekazywania zgłoszeń SMS kierowanych na numer alarmowy 112 od operatorów telekomunikacyjnych do Centrów Powiadamiania Ratunkowego.

"Cieszę się, że w MSWiA mogę nadzorować dokończenie projektu, którego realizację rozpocząłem wspólnie z ministrem Tomaszem Zdzikotem, będąc jeszcze w ministerstwie cyfryzacji. Podziękowania w tej sprawie należą się również posłom z parlamentarnego zespołu ds. Osób Głuchych, którzy są mocno zaangażowani w te prace" - powiedział PAP wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Majewski.

11 lutego obchodzony jest Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Numer 112 jest jednolitym ogólnoeuropejskim numerem alarmowym zarówno dla telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Połączenia z nim są bezpłatne. Ponadto numer 112 można wybrać w telefonie nieposiadającym karty SIM.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA