REKLAMA

MSWiA wyklucza mur na granicy z Ukrainą. Miał zatrzymać imigrantów i był pomysłem Kukiz'15

  • Autor: PAP/GP
  • 31 marca 2016 10:46
MSWiA wyklucza mur na granicy z Ukrainą. Miał zatrzymać imigrantów i był pomysłem Kukiz'15 Płot na granicy węgiersko-serbskiej, postawiony z powodu migracji z Bliskiego Wschodu. (fot.:wikipedia.org/CC BY 2.0)

Istniejący system ochrony granicy polsko-ukraińskiej jest skuteczny i dostosowany do zagrożeń, dlatego aktualnie nie ma powodu, aby budować płot na granicy przeciwko nielegalnym imigrantom - powiedział w czwartek (31 marca) w Sejmie sekretarz stanu w MSWiA Jakub Skiba.

Skiba odpowiadał w Sejmie na pytanie posła Sylwestra Chruszcza (Kukiz'15), który chciał znać stanowisko rządu w sprawie budowy płotu, lub innych zabezpieczeń na granicy polsko-ukraińskiej, aby zapobiec - jak mówił - dalszemu napływowi nielegalnych imigrantów. Według Chruszcza, na wiosnę fala nielegalnych uchodźców w Polsce będzie się zwiększać, dlatego - przekonywał - potrzebne są nowe, lepsze zabezpieczenia na granicy.

Wiceminister zapewnił, że w chwili obecnej nie można mówić o zjawisku "fali" uchodźców na granicy polsko-ukraińskiej, a jedynie o próbach testowania nowego szlaku migracyjnego przez nielegalnych imigrantów.

- Próby (takiego) testowania nie przynoszą rezultatu - podkreślił.

Przyznał jednocześnie, że zdarzały się próby przekroczenia granicy przez nielegalnych imigrantów, ale - jak zastrzegł - takie przypadki mają charakter jednostkowy i nie mogą świadczyć o masowej skali zjawiska. "Codzienne raporty Straży Granicznej nie potwierdzają faktu utworzenia nowego szlaku migracyjnego, nie obserwujemy zwiększonego ruchu" - podkreślił Skiba.

Przeczytaj: Rząd chce podnieść kwotę wolną od podatku

Wiceminister przekonywał też, że jednostki organizacyjne Straży Granicznej, ochraniające wschodnią granicę Polski, są odpowiednio przygotowane na ewentualne wzmożone próby przekroczenia granicy państwowej przez grupy nielegalnych imigrantów.

- Istniejący system ochrony granicy państwowej jest obecnie skuteczny i dostosowany do bieżących oraz prognozowanych zagrożeń. Aktualnie nie ma zatem potrzeby budowy płotu (na granicy polsko-ukraińskiej) - mówił Skiba.

Przyznał jednocześnie, że nie jest to pomysł "kosmiczny", ponieważ wiele krajów decyduje się na takie rozwiązania.

- W chwili obecnej rząd nie widzi uzasadnienia ponoszenia takich wydatków - podkreślił sekretarz stanu w MSWiA.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA