REKLAMA

MSWiA: zachodnia granica Polski jest pod kontrolą

  • Autor: Bartosz Dyląg
  • 18 kwietnia 2016 20:12
MSWiA: zachodnia granica Polski jest pod kontrolą Na bieżąco patrolowane są te miejsca, w których mogą przebywać nielegalni migranci. Fot. MSWiA

• Od kilku miesięcy tereny przygraniczne na zachodniej granicy patroluje większa liczba funkcjonariuszy Straży Granicznej i policji.
• Mundurowi sprawdzają czy migranci, którzy zamieszkują Niemczech nie przekraczają nielegalnie granicy.
• Do tej pory nie odnotowano tam sytuacji związanej z zakłócaniem ładu i porządku publicznego.

Pod koniec ubiegłego roku decyzją Mariusza Błaszczaka, ministra spraw wewnętrznych i administracji, do patrolowania rejonu przygranicznego na zachodniej granicy zostali skierowani dodatkowi funkcjonariusze Straży Granicznej i policji. Funkcjonariusze Morskiego i Nadodrzańskiego Oddziału SG oraz policjanci cały czas monitorują sytuację w rejonie polsko-niemieckiej granicy. Patrole realizowane są zarówno przez funkcjonariuszy umundurowanych, jak i nieumundurowanych.

Każda placówka przygraniczna Straży Granicznej kieruje codziennie dwa – trzy patrole, sprawdzające czy migranci, którzy zamieszkują przygraniczne tereny po stronie Niemiec przekraczają nielegalnie granicę. Straż Graniczna odnotowuje przypadki, gdy cudzoziemcy przebywający w Niemczech, zarejestrowani do złożenia wniosku o azyl, przyjeżdżają do Polski głównie w celu zrobienia zakupów. Od początku roku do 17 kwietnia takich przypadków było 110. Na cudzoziemców nakładane są mandaty karne i są oni odsyłani do Niemiec. 

Czytaj też: Imigranci w Polsce: wiosną trafi wielka fala imigrantów

Na bieżąco patrolowane są te miejsca, w których mogą przebywać nielegalni migranci. Sytuacja ta dotyczy między innymi okolic dawnych przejść granicznych w Słubicach, Kostrzynie, Zgorzelcu i Gubinie.

Minister Mariusz Błaszczak otrzymuje informacje ze służb oraz od wojewodów. Z przekazywanych raportów wynika, że do tej pory nie odnotowano sytuacji związanej z zakłócaniem ładu i porządku publicznego.

W marcu br. na obszarze od Świecka do Zgorzelca (rejon Nadodrzańskiego Oddziału SG) przeprowadzono 751 patroli, a pierwszej w połowie kwietnia - 364 patrole. Dla porównania w grudniu 2015 roku takich patroli przeprowadzono 540.

W porównaniu z ubiegłym rokiem notuje się wzrost patroli o ok. 25%. Na odcinku odpowiedzialności służbowej Morskiego Oddziału SG od stycznia do kwietnia przeprowadzono 755 patroli podczas, gdy w analogicznym okresie roku ubiegłego było ich 670. Co ważniejsze patrole przekierowano w miejsca, gdzie możliwe jest przekraczanie przez migrantów granicy polsko-niemieckiej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)
REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA