REKLAMA

MSWiA zapowiada wypłaty na projekty dotyczące mniejszości narodowych

  • Autor: PAP/JS
  • 24 marca 2017 19:32
MSWiA zapowiada wypłaty na projekty dotyczące mniejszości narodowych 27 marca MSWiA rozpocznie przekazywanie pieniędzy na konta organizacji reprezentujących mniejszości narodowe i etniczne (fot.mswia.gov.pl)

27 marca MSWiA rozpocznie przekazywanie pieniędzy na konta organizacji reprezentujących mniejszości narodowe i etniczne na realizacje 325 projektów dotyczących m.in. ochrony, zachowania i rozwoju tożsamości kulturowej - poinformował resort.

• Każdego roku resort spraw wewnętrznych i administracji, w porozumieniu z Komisją Wspólną Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, przyznaje dotacje na ochronę tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz zachowanie i rozwój języka regionalnego.

• Pod koniec zeszłego roku resort informował, że dotacje dla mniejszości narodowych i etnicznych w 2017 r. wyniosą w sumie 16,5 mln zł.

• Do 16 stycznia organizacje, którym przyznano środki na realizację projektów mogły zwrócić się do MSWiA o ponowne przeanalizowanie swoich wniosków.

Jak poinformowały służby prasowe MSWiA, do pozostałych organizacji przesyłane są informacje o konieczności uzupełnienia wniosków.

"W 2017 roku na realizację zadań mających na celu ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz zachowanie i rozwój języka regionalnego, MSWiA przeznaczyło o około 900 tys. zł więcej niż w roku 2016" - poinformowano.

Pod koniec zeszłego roku resort informował, że dotacje dla mniejszości narodowych i etnicznych w 2017 r. wyniosą w sumie 16,5 mln zł. Do 16 stycznia organizacje, którym przyznano środki na realizację projektów mogły zwrócić się do MSWiA o ponowne przeanalizowanie swoich wniosków.

Każdego roku resort spraw wewnętrznych i administracji, w porozumieniu z Komisją Wspólną Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, przyznaje dotacje na ochronę tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz zachowanie i rozwój języka regionalnego.

Według ustawy, mniejszością narodową jest grupa obywateli polskich, mniej liczna od pozostałej części ludności Polski, dążąca do zachowania swojego języka, kultury i tradycji, mająca świadomość własnej historycznej wspólnoty narodowej, której przodkowie zamieszkiwali obecne terytorium Polski od co najmniej 100 lat.

Ustawa wymienia dziewięć mniejszości narodowych: białoruską, czeską, litewską, niemiecką, ormiańską, rosyjską, słowacką, ukraińską i żydowską oraz cztery mniejszości etniczne: karaimską, łemkowską, romską i tatarską. Za język regionalny uznano kaszubski. W Polsce mniejszości narodowe stanowią mniej niż 1 proc. społeczeństwa.

Przepisy odróżniają mniejszość narodową od etnicznej poprzez kryterium utożsamiania się z narodem zorganizowanym we własnym państwie. W myśli ustawy, osoby należące do mniejszości mają prawo m.in. do używania i pisowni imion oraz nazwisk zgodnie z zasadami języka mniejszości, swobodnego posługiwania się tym językiem w życiu prywatnym i publicznie oraz nauki w tym języku lub samego języka.

Na podstawie ustawy mieszkańcy gmin, w których mniejszość stanowi co najmniej 20 proc., mogą ubiegać się o wprowadzenie swojego języka jako języka pomocniczego w kontaktach z urzędem gminy i używać dodatkowych nazw miejscowości i ulic.

Komisja Wspólna Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych powstała w 2005 r. Jest organem opiniodawczo-doradczym premiera w sprawach dotyczących mniejszości. Jej stanowiska są wypracowywane na zasadzie porozumienia stron, a nie głosowania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA