REKLAMA

MSZ: Polska w terminie wypłaca odszkodowania zasądzone przez ETPCz

  • Autor: PAP/JS
  • 09 kwietnia 2018 22:17
MSZ: Polska w terminie wypłaca odszkodowania zasądzone przez ETPCz Z ogłoszonego w środę raportu Komitetu Ministrów RE na temat wykonania wyroków Trybunału w Strasburgu wynika, że Polska jest na piątym miejscu wśród krajów, które w zeszłym roku zamknęły największą liczbę spraw toczących się przed ETPC (fot. MSZ/twitter)

Polskie MSZ odniosło się do zawartej w raporcie Komitetu Ministrów Rady Europy informacji, że w ub.r. w 24 sprawach Polska przekroczyła termin wypłaty odszkodowań zasądzonych przez Europejski Trybunał Praw Człowieka. Zapewniono, że Polska zawsze płaci w terminie.

Biuro Rzecznika Prasowego MSZ podkreśliło w oświadczeniu, że "Polska wypłaca zasądzone kwoty zawsze w terminie". Wskazano, że wspomniane przypadki "dotyczą spraw, w których informacja o dokonaniu wypłaty nie dotarła jeszcze do Komitetu Ministrów Rady Europy, co najczęściej wynika z konieczności skierowania przez rząd wniosku do sądu o ustanowienie depozytu sądowego na zasądzoną przez Trybunał kwotę".

Wyjaśniono, że wówczas "informacja o wypłacie przesyłana jest do Rady Europy dopiero po zakończeniu postępowania sądowego i ustanowieniu depozytu i uznawana jest ona przez Komitet Ministrów za dokonaną w terminie".

Z ogłoszonego w środę raportu Komitetu Ministrów RE na temat wykonania wyroków Trybunału w Strasburgu wynika, że Polska jest na piątym miejscu wśród krajów, które w zeszłym roku zamknęły największą liczbę spraw toczących się przed ETPCz; liczba takich spraw wyniosła 133. Sędziowie ze Strasburga zasądzili wypłatę przez Polskę odszkodowań w wysokości prawie 1,8 mln euro; to suma ponad pięć razy wyższa niż w 2016 roku, gdy wyniosła 301 tys. euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!
MSZ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA