REKLAMA

MSZ. Waszczykowski: USA nie wycofa się z zobowiązań. Pierwsi żołnierze w styczniu

  • Autor: GP
  • 05 stycznia 2017 12:33
MSZ. Waszczykowski: USA nie wycofa się z zobowiązań. Pierwsi żołnierze w styczniu Waszczykowski: Poprawa naszych wzajemnych stosunków jest niemożliwa, dopóki ten wrak, który jest polską własnością, nie zostanie nam zwrócony. (fot.:MSZ/twitter.com)

• Szef MSZ przypominał, że wojska USA mają w 2017 roku przybyć do Polski. Pierwsi żołnierze już w styczniu.
• Waszczykowski zapewnia, że nie ma sygnałów, jakoby USA miało zmienić politykę dotyczącą bezpieczeństwa i wspierania sojuszników.
• Zapytany o wrak TU-154M, odpowiedział, że Rosja nie może liczyć na zmianę polskiego stanowiska dopóty, dopóki Rosja nie odda wraku.

Szef MSZ wypowiedział się w wywiadzie dla tygodnika Gość Niedzielny. Rozmowę można było przeczytać w pierwszym tygodniu stycznia, a poświęcona była przygotowywanym podsumowaniom MSZ za 2016 rok.

Minister Witold Waszczykowski nie ukrywał, że kierunki dyplomatyczne polskiej służby zagranicznej skupione były na realizacji postanowień szczytu NATO w Warszawie.

- Nie ma sygnałów (o zagrożeniu dla tych zobowiązań). Nie było korekt w amerykańskim budżecie na ten rok, co także potwierdza gotowość realizacji zaplanowanych przedsięwzięć zarówno w ramach NATO, jak i amerykańskiej decyzji o wysłaniu do Polski jednej brygady - podsumował niektóre zastrzeżenia w opinii publicznej.

Ponieważ z końcem stycznia ster amerykańskiej polityki przejmie Donald Trump, istnieją obawy, że zmieni on priorytety obronne USA. Trump w kampanii wyborczej w 2016 roku bardzo mocno dawał do zrozumienia, że jako prezydent będzie wymagał od sojuszników więcej. USA są najpotężniejszym militarnym krajem świata.

Jednym z zobowiązań USA, które złożył w Warszawie ustępujący prezydent tego kraju Barack Obama było rozlokowanie sił w Europie Wschodniej.

Donald Trump prezydent elekt USA, źródło: flickr.com/CC

- Spodziewamy się, że pierwsi amerykańscy żołnierze przyjadą już w styczniu. Baza w Redzikowie jest budowana i ma osiągnąć stan gotowości w 2018 r. – powiedział minister Waszczykowski w rozmowie z "Gościem Niedzielnym".

Z Warszawy o stosunkach wielkich tego świata

Zapytany o relacje amerykańsko-rosyjskie, szef polskiej dyplomacji wskazał, że nowa amerykańska administracja będzie próbowała pragmatycznie ułożyć się z Rosją. Stosunki między administracją Obamy i Kremlem bardzo mocno ucierpiały w ostatnich tygodniach. Amerykanie nawet wydalili z kraju część rosyjskich dyplomatów.

- Naszym zadaniem jest dbanie, aby nie działo się to naszym kosztem (to o pragmatycznym podejściu Trumpa do Putina - red.), gdyż (nasze) doświadczenia są negatywne. Amerykanie przekonali się, że tego typu polityka „coś za coś” w stosunkach z Rosjanami często nie przynosi efektów.

Wrak TU-154M nadal pod pieczą Moskwie

W rozmowie poruszona została również kwestia wraku samolotu TU-154.

- Poprawa naszych wzajemnych stosunków jest niemożliwa, dopóki ten wrak, który jest polską własnością, nie zostanie nam zwrócony – przyznał Waszczykowski. - Fakt, że on ciągle jest w Rosji, to istotny powód irytacji polskich władz i społeczeństwa, uniemożliwiający także rzetelne przeprowadzenie śledztwa w sprawie przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem. Zresztą w kwestii wypowiedzi prezydenta Putina, sugerującej, że załoga samolotu była zmuszana do lądowania, interweniowaliśmy i wystąpiliśmy z oficjalną notą dyplomatyczną, domagając się wyjaśnienia, na jakiej podstawie prezydent Rosji wypowiada się w ten sposób – zaznaczył szef MSZ

O tym jak widzi sprawę wraku szef polskiego MON przeczytasz tutaj.

Wrak TU-154M jest w Rosji od tragicznego dnia 10 kwietnia 2010 roku. Jest dowodem w sprawie i w postępowaniu odnośnie katastrofy, co implikuje jego dyspozycyjność dla Rosjan. W Polsce stał się on jednym z kluczowych elementów polityki w ubiegłych latach, gdy politycy PiS atakowali za jego brak obecności w Polsce koalicję PO-PSL.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA