REKLAMA

MSZ widzi wizytę Fransa Timmermansa w Polsce jako element dialogu

  • Autor: GP
  • 06 kwietnia 2016 09:06
MSZ widzi wizytę Fransa Timmermansa w Polsce jako element dialogu Frans Timmermans i minister Witold Waszczykowski w czasie spotkania 5 kwietnia. (fot.:msz.gov.pl)

• Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało w środę (6 kwietnia) komunikat, w którym podsumowało wizytę wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej w Polsce.
• Spotkanie było częścią szeregu rozmów, które mają miejsce od początku roku w Warszawie i w Brukseli. Rozmowy będą kontynuowane informuje w komunikacie MSZ.

Podajemy treść komunikatu, którą Resort dyplomacji opublikował w środę 6 kwietnia. Wizyta Fransa Timmermansa była w ocenie resortu częścią produktywnego dialogu, jaki po zmianie władzy w Polsce przybliża stanowiska rządu RP i instytucji europejskich. Oto treść komunikatu:

- Rozmowy szefa polskiej dyplomacji z pierwszym wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem wpisują się w trwający od kilku miesięcy dialog między Polską a Komisją Europejską.

W czasie wtorkowego spotkania minister Waszczykowski zaznaczył, że dotychczasowa formuła wymiany informacji między stroną polską a KE była niewystarczająca. Jednocześnie przedstawił informacje natemat podejmowanych przez rząd działań, które uwzględniają opinię wydaną przez Komisję Wenecką i zmierzają do rozwiązania kwestii funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego. Jak podkreślił szefpolskiej dyplomacji, opinia Komisji Weneckiej została przekazana przez premier Szydło do Sejmu, a decyzją marszałka Marka Kuchcińskiego powołano grupę ekspercką otwartą dla przedstawicieli wszystkichopcji politycznych (również pozaparlamentarnych), której zadaniem jest opracowanie rekomendacji dla dalszych prac parlamentarnych.

W ramach dialogu zarówno z instytucjami europejskimi, jak i organami Rady Europy od stycznia br. członkowie kierownictwa MSZ odbyli szereg spotkań roboczych m.in. w Komisji Europejskiej iParlamencie Europejskim, w którym to premier Beata Szydło uczestniczyła również w debacie. Dodatkowo przedstawiciele kierownictwa MSZ wzięli udział w posiedzeniu Komisji Weneckiej. Spotkali się takżesię z Sekretarzem Generalnym Rady Europy Thorbjørnem Jaglandem oraz Komisarzem Praw Człowieka Nilsem Muižnieksem. Jeszcze w kwietniu będzie miała miejsce w Polsce wizyta Przewodniczącego KomisjiEuropejskiej Jean-Claude'a Junckera.

Zgodnie z ustaleniami wtorkowych rozmów, w celu usprawnienia dialogu między Polską a Komisją Europejską, odbędzie się cykl roboczych spotkań przedstawicielami MSZ i gabinetu Fransa Timmermansa.Spotkania będą stanowiły kontynuację dialogu, który został zainicjowany przez stronę polską wizytą wiceministra Aleksandra Stępkowskiego w Brukseli w styczniu br., a który został przerwany przezuruchomienie wobec Polski tzw. procedury praworządności. Obie strony wyraziły nadzieję, że robocze konsultacje będą mogły się rozpocząć w najbliższym czasie.

Wizyta wiceprzewodniczącego Timmermansa w Warszawie odbyła się na zaproszenie polskiego rządu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Realista 2016-04-06 10:43:47
    Wydaje się , że ci Panowie z UE nie chcą zrozumieć "specyfiki" Trybunału Rzeplińskiego wyłącznie dlatego, że zależy im na zamianie rządu PiS na rząd POprzedni, który był im uległy. Oni POpieraja oPOzycję i niczego mądrego, oprócz kapitulacji, nie zaproPOnują . Szkoda pieniędzy na ich przyjazdy.
  • J.M. 2016-04-06 10:34:14
    Nie wiem z czego on jest zadowolony. Ci europejscy goście sprawiają wrażenie "niewyuczalnych" , którzy nie POtrafią zrozumieć , że między normalnym Trybunałem, a "Trybunałem" Rzeplińskiego jest taka sama różnica, jak między krzesłem zwykłym , a elektrycznym.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA