REKLAMA

MSZ: Wydaliśmy 176 mln zł na wsparcie Polaków na Wschodzie i rozwój gospodarek wschodnich sąsiadów

  • Autor: PAP/JS
  • 19 października 2017 22:09
MSZ: Wydaliśmy 176 mln zł na wsparcie Polaków na Wschodzie i rozwój gospodarek wschodnich sąsiadów Wiceszef resortu podkreślił, że wsparcie Polaków, mieszkających poza granicami kraju na Wschodzie, jest niezwykle ważne dla MSZ (fot. twitter.com)

Wsparcie dla Polaków mieszkających poza granicami kraju na Wschodzie oraz dyplomacja kulturalna jest niezwykle ważna; w sumie w tym roku wydaliśmy 176 mln zł na ten cel i na wspieranie rozwoju państw i gospodarek naszych wschodnich sąsiadów – powiedział wiceszef MSZ Bartosz Cichocki.

Wiceszef resortu podkreślił, że wsparcie Polaków, mieszkających poza granicami kraju na Wschodzie, jest niezwykle ważne dla MSZ. "Równie istotne jest wspieranie rozwoju państw i gospodarek naszych wschodnich sąsiadów. W sumie na te cele wydaliśmy 176 mln zł, które trafiły na Ukrainę, do Białorusi, Mołdawii i Gruzji" - poinformował wiceminister.

Jego zdaniem, po raz pierwszy w historii polityka Partnerstwa Wschodniego, prowadzona przez Polskę, przyniosła bardzo wymierne efekty.

"Widać, ze Partnerstwo Wschodnie naprawdę żyje, skoro te państwa, a głównie Gruzja, Ukraina i Białoruś potrafiły pomiędzy sobą uzgodnić wiele kwestii" - powiedział Cichocki.

Zaznaczył, że w ocenie polskiej dyplomacji, strona ukraińska widzi w Polsce realnego sojusznika w koniecznych reformach oraz na drodze do Unii Europejskiej.

"W niedzielę i poniedziałek w Kijowie wicepremier Piotr Gliński będzie prowadził z Ukraińcami dialog na tematy historyczne" - powiedział wiceszef resortu spraw zagranicznych.

Podkreślił, że obecnie kluczowe dla bezpieczeństwa w tym regionie będzie rozmieszczenie misji ONZ na Ukrainie. "My jako członek NATO jesteśmy jak najbardziej zainteresowanie tym rozmieszczeniem, ponieważ taka misja na terenie Ukrainy zapewnia większe bezpieczeństwo także Polsce. Strona ukraińska to rozumie" - mówił Cichocki.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA