REKLAMA

Mucha: chcemy, żeby ok. 10 pytań referendalnych stanowiło efekt rozmowy z Polakami

  • Autor: PAP/JS
  • 25 sierpnia 2017 16:29
Mucha: chcemy, żeby ok. 10 pytań referendalnych stanowiło efekt rozmowy z Polakami Paweł Mucha powiedział, że zmianom w konstytucji będą poświęcone rozmowy, spotkania i konsultacje; będą to zarówno spotkania otwarte, jak i eksperckie. (fot. Maciej Biedrzycki/KPRP)

Chcemy, żeby ok. 10 pytań w referendum dot. konstytucji, były pytaniami, które stanowią efekt pogłębionej rozmowy z Polakami - podkreślił w Gdańsku wiceszef Kancelarii Prezydenta i pełnomocnik prezydenta ds. referendum Paweł Mucha.

Mucha powiedział, że zmianom w konstytucji będą poświęcone rozmowy, spotkania i konsultacje; będą to zarówno spotkania otwarte, jak i eksperckie.

Mucha poinformował, że w ramach konsultacji odbędzie się przynajmniej 16 otwartych spotkań we wszystkich stolicach województw w Polsce.

Powiedział, że pierwsze cztery spotkania będą zorganizowane: 18 września 2017 r. o godz. w Rzeszowie, w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego woj. podkarpackiego; 22 września w siedzibie sejmiku woj. zachodniopomorskiego w Szczecinie; 29 września w urzędzie miasta Kielce i 16 października w Poznaniu, w Pałacu Działyńskich.

"Chcemy, żeby te ok. 10 pytań, były pytaniami, które stanowią efekt pogłębionej rozmowy z Polakami, żeby to były pytania, które dotyczą ich spraw, które dotyczą ważnych dla nich problemów, które dotyczą kwestii ustroju RP, ustroju społeczno-gospodarczego, które dotyczą kwestii związanych z wolnościami i prawami" - zapowiedział minister.

"I chcemy, żeby ta pogłębiona debata była merytoryczną rozmową o polskich problemach, o polskich sprawach" - podkreślił Mucha. Dodał, że prezydent Andrzej Duda bardzo wyraźnie mówił o "niedostatkach konstytucji z 1997 r.".

"Absolutnym novum, tym, co prezydent RP określił, jest to, że konstytucja nie będzie przygotowywana w zamkniętych gabinetach, po to tylko, żeby ją przedstawić społeczeństwu na zasadzie akceptujmy-odrzucamy" - zaznaczył wiceszef Kancelarii.

Dodał, że ogólnokrajowe referendum konsultacyjne ws. konstytucji, jak podtrzymuje prezydent, miałoby się odbywać "dla zwieńczenia uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości" przez Polskę, czyli 11 listopada 2018 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • aaa 2017-08-28 11:42:40
    1-sze pytanie: czy nalezy funckje prokuratora generalnego, ministra sprawiedliwosci i osoby decydujace o skladzie sadu najwyzszego polaczyc w jedno stanowisko ministra sprawiedliwosci? 2-gie pytanie: czy maja byc progi wyborcze? jesli tak to ile? 3-cie pytanie: czy wybory sa wazne niezalzenie od frekwencji? sporo mozna by wymyslic. ale po co?
  • Roman Kafel 2017-08-25 22:39:20
    KTo???? Bedzie ukladal Pytania Referendalne! Ten juz redaguje Konstytucje!!!!! Najwazniejsze vbraki Konstutucji obecnej nazwijmy ja konstytutka to to ze ona nei jest dla Narodu ale dla mniejszosciowych kamaryli. Zatem przyszla konstytucja musi okreslac i jasno i wyraznie odpowiadac na takie podstwowe pytania: 1. Jakim panstwem jest Polska?- Narodowym, czy obywatelskim? 2. KTo jest suwerenem w Panstwie Polskim? 3. Kto jest Polakiem, a kto obywatelem Polski? 4. Jakie sa prawa i obowiazki Polakow i czym roznia sie od praw i obowiazkow obywateli Polski. 5. Czym jesti jaka jest pozycja Narodu Polskiego- jako Gospodarza - Wlasciciela Panstwa Polskiego. 6. Imperatyw polityczny musi byc zawarty w Konstytucji , ze cala wladza pochodzi z woli suwerena: zatem z wyboru powszechnego wladzy - Ustawodawczej- Wykonawczej i Sadowniczej! 7. Nalezy Konstytucyjnie wprowadzic model Prezydencki, w celu usprawnienia i umocnienia Rzadu! W wyborach powszechnych musi wybierac sie poslow, sedziow i Prezydenta! Reszta to dekoracja i nie nazywajcie dekoracji ..remontem .REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA