REKLAMA

Musimy czuć się bezpiecznie. Nowoczesna ujawnia program dotyczący obronności

  • Autor: PAP/JS
  • 08 lipca 2016 12:20
Musimy czuć się bezpiecznie. Nowoczesna ujawnia program dotyczący obronności Stałe instalacje NATO to kwestia kluczowa dla obronności Polski i całej wschodniej flanki - ocenił na konferencji w Sejmie poseł Nowoczesnej Adam Szłapka (fot. mat. pras.)

Stałe instalacje NATO to kwestia kluczowa dla obronności Polski i całej wschodniej flanki - ocenił na konferencji w Sejmie poseł Nowoczesnej Adam Szłapka.

Według posła Nowoczesnej, Polska powinna wraz z innymi państwami wschodniej flanki, w tym Litwą, Łotwą, Estonią oraz Rumunią przekonywać pozostałych sojuszników, że jedyną możliwością powstrzymania agresywnej polityki rosyjskiej jest odstraszanie. "Pierwszy etap w Newport, czyli szpica był krokiem w dobrym kierunku, szczyt w Warszawie i kolejne wzmocnienie jest krokiem w dobrym kierunku, natomiast nie powinniśmy w tym ustawać" - powiedział.

"To, co zakładamy, że zostanie postanowione na dzisiejszym szczycie będzie miało mniejsze pewnie znaczenie obronne, natomiast ma fundamentalne znaczenie polityczne. Każdy kolejny żołnierz sojuszniczy na terytorium państw wschodniej flanki NATO ma znaczenie i ma znaczenie do tego, by odstraszać Rosję i powstrzymać ją przed kolejnymi działaniami" - dodał.

Na konferencji Nowoczesna przedstawiła kolejny fragment swojego programu dotyczący obronności pt. "Musimy czuć się bezpiecznie". Szłapka stwierdził, że podstawowym warunkiem dla zwiększenia obronności Polski jest postrzeganie przez państwa członkowskie NATO i UE Polski jako przewidywalnego partnera. "To jest dość proste, to jest nieodstawanie od wartości cywilizacyjnych świata zachodniego, takich jak demokracja i państwo prawa czy praworządność, przestrzeganie konstytucji. Wtedy nasi partnerzy, Amerykanie, sojusznicy w NATO i sojusznicy w UE będą wiedzieli, że jesteśmy partnerem przewidywalnym" - stwierdził.

Czytaj też: Obama: Europa najbliższym przyjacielem USA

Zdaniem Szłapki w związku z nowymi zagrożeniami, w tym związanymi m.in. z "cyberatakami" Polska powinna utrzymać wysokie wydatki na obronność rzędu 2 proc. PKB. Ponadto, według niego, powinniśmy zabiegać o zrealizowanie stałych instalacji NATO w Polsce. "Nie tylko szpica, nie tylko rotacyjne brygady, ale faktycznie stałe instalacje NATO z całej wschodniej flanki, czyli w Polsce i nie tylko w Polsce były zainstalowane, bo to jest rzecz absolutnie kluczowa. Przeciwko agresywnej polityce Rosji czy zagrożeniom możemy tylko się przeciwstawić solidarnością sojuszników NATO i ścisłym współdziałaniem wewnątrz UE" - powiedział.

Propozycje Nowoczesnej dotyczące obronności mają na celu, jak zaznaczył Szłapka, zwiększenie koordynacji służb w czasie zagrożeń terrorystycznych. "Nie tyle nowa ustawa antyterrorystyczna, a ustawa o czynnościach operacyjno-rozpoznawczych, która ułatwi koordynację służbom i rozwiąże ręce w wielu sprawach, a nie zwiększy poziom inwigilacji obywateli" - mówił.

Sekretarz Nowoczesnej Monika Rosa stwierdziła natomiast, że jednym z elementów fundamentalnych dla bezpieczeństwa Polski jest również bezpieczeństwo energetyczne. Według Rosy Polska powinna mieć określoną strategię dotyczącą energetyki. "Przede wszystkim plan i strategia zarówno odchodzenia od scentralizowanego rynku mocy przesyłu, po drugie oparcie się o nowe efektywne źródła zielonej energii i po trzecie plan. Bardzo ważne jest posiadanie planu" - podsumowała.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA