REKLAMA

Muzeum Górnośląskie pozostanie samodzielną placówką

  • Autor: PAP/ZBW
  • 16 lutego 2016 13:05
Muzeum Górnośląskie pozostanie samodzielną placówką Samorząd Bytomia: Chcemy odpowiadać za Muzeum Górnośląskie i w części je dofinansowywać.

• Minister kultury nie przewiduje zgody na połączenie Muzeum Śląskiego w Katowicach i Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.
• Samorząd Bytomia chce odpowiadać za Muzeum Górnośląskie i w części je dofinansowywać.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego nie przewiduje wyrażenia zgody na połączenie Muzeum Śląskiego w Katowicach z Muzeum Górnośląskim w Bytomiu - podało biuro prasowe MKiDN. Taka propozycja pojawiła się w planach zarządu woj. śląskiego w 2014 r.

MKiDN podało, że minister kultury - jako współorganizator Muzeum Śląskiego w Katowicach - nie przewiduje wyrażenia zgody na połączenie obu muzeów "mając na uwadze zachowanie ich odrębnego charakteru oraz szczególną rolę jaką pełnią jako osobne instytucje w kształtowaniu świadomości i zachowaniu tożsamości tego regionu".

"Z informacji będących w posiadaniu MKiDN wynika, że prezydent Bytomia wystąpił do marszałka województwa śląskiego w sprawie podjęcia działań zmierzających do prowadzenia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu jako wspólnej instytucji kultury miasta Bytom i Województwa Śląskiego" - poinformowało biuro prasowe.

Rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Bytomiu Aleksandra Szatkowska powiedziała PAP, że "bytomski samorząd cały czas jest za tym, żeby odpowiadać za Muzeum Górnośląskie i dofinansowywać je w jakiejś części". "Podtrzymujemy dobrą wolę oraz intencję przejęcia współodpowiedzialności za przyszłość muzeum. Czekamy na oficjalne informacje z ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego" - dodała Szatkowska.

Propozycja połączenia Muzeum Górnośląskiego z Muzeum Śląskim pojawiła się w 2014 roku. Ówczesny marszałek woj. śląskiego zaproponował miastu Bytom, by przejęło w całości lub współprowadziło wraz z Urzędem Marszałkowskim Muzeum Górnośląskie. Propozycję tłumaczono m.in. "chęcią konsolidacji działalności muzeów w województwie śląskim" oraz uatrakcyjnieniem oferty. W kwietniu 2014 roku sejmik podjął uchwałę ws. "podania do publicznej wiadomości informacji o zamiarze i przyczynach połączenia Muzeum Śląskiego w Katowicach i Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu".

Plany zarządu województwa śląskiego zmierzające do połączenia obu placówek wzbudziły wiele kontrowersji m.in. w środowisku muzealników. Pod koniec kwietnia 2014 roku na stronie internetowej http://obronamuzeum.pl/ umieszczono z inicjatywy pracowników Muzeum Górnośląskiego protest przeciwko planom łączenia tych dwóch placówek muzealnych. Podpisywali się pod nim m.in. muzealnicy i naukowcy z kraju i zagranicy.

Sprawa połączenia obu placówek muzealnych miała również swój ciąg dalszy w 2015 roku, kiedy w kwietniu bytomscy radni podjęli uchwałę ws. "intencji podjęcia działań zmierzających do prowadzenia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu jako wspólnej instytucji kultury miasta Bytom i samorządu województwa śląskiego". Roczne koszty funkcjonowania muzeum określono wówczas na ok. 4 mln zł (dane podawane przez samorząd Bytomia). Bytomski urząd wskazywał wtedy, że chcieliby dążyć do modelu, by współprowadzić i współfinansować placówkę z Urzędem Marszałkowskim. Proces ten miałby być, jak wskazywano, rozłożony w czasie.

Oprócz Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, do Województwa Śląskiego należą m.in. Muzeum Śląskie oraz Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny" w Chorzowie. Województwo śląskie ma doświadczenia związane ze współpracą z samorządem lokalnym przy prowadzeniu instytucji muzealnych - w 2013 r. zakończono działania zmierzające do połączenia dwóch instytucji kultury w Zabrzu - Muzeum Górnictwa Węglowego oraz Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego "Guido". 51 proc. potrzeb nowej instytucji finansuje miasto Zabrze, a 49 proc. województwo.

Muzeum Górnośląskie zostało powołane przez Bytomskie Towarzystwo Muzealno-Historyczne w 1910 r. Pierwszą wystawę otwarto w 1911 roku. To jedna z największych instytucji muzealnych województwa śląskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA