REKLAMA

Muzeum Sejmu Śląskiego na setną rocznicę odzyskania niepodległości?

  • Autor: GP
  • 28 listopada 2016 11:53
Muzeum Sejmu Śląskiego na setną rocznicę odzyskania niepodległości? Sejm przy ul.Wiejskiej to budynek z okresu międzywojennego. Wcześniej sejmy szlacheckie odbywały się często na polach pod Warszawą. (fot.:Sejm/twitter.com)

• Marszałek Sejmu i Kancelaria Sejmu zaprezentowały propozycję uczczenia 100 lat niepodległości Polski nowym muzeum.
• Ma powstać do roku 2018 Muzeum Sejmu Polskiego.

Ponieważ za dwa lata Polska będzie obchodzić hucznie 100 lat od odzyskania niepodległości, w Sejmie pojawiła się inicjatywa uczczenia tego wielkiego, rocznicowego święta. Kancelaria Sejmu, wraz z Marszałkiem Sejmu, zainicjowały w listopadzie 2016 roku projekt powstania Muzeum Sejmu Polskiego.

- Muzeum przedstawi parlamentaryzm jako jeden z kluczowych elementów tradycji Narodu i Państwa Polskiego - pisała na stronach Sejmu Kancelaria. - Ukazana zostanie trwałość zwyczajów sejmowych i demokratycznych rozwiązań. Główną ideą nowej placówki będzie edukacja oraz popularyzacja postawy obywatelskiej, patriotycznej i propaństwowej. Muzeum zajmie się też gromadzeniem i konserwacją eksponatów, a wśród jego zadań znajdzie się również prowadzenie prac naukowych nad dziejami Sejmu i w szerszym kontekście polskiego parlamentaryzmu.

Jedno z pierwszych posiedzeń Sejmu II RP w nowym (wówczas) budynku przy Wiejskiej, (źródło: sejm.gov.pl)

Już zapowiedziano, że do zbiorów omawianej placówki trafią: zbiory z okresu I Rzeczypospolitej dotyczące Sejmu i sejmików szlacheckich, dokumenty z czasów Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego (XVIII i XIX w.), nieprezentowane wcześniej eksponaty ilustrujące prace Sejmu XX-lecia międzywojennego, a także obiekty z okresu PRL i III Rzeczypospolitej, czyli eksponaty najnowsze.

Zgodnie z planami, w Muzeum miałoby znaleźć się kilka tysięcy unikalnych eksponatów.

W Sejmie przemawiało wielu wybitnych ludzi światowej polityki i nie tylko. Pojawił się w nim również papież Jan Paweł II. (źródło: sejm.gov.pl)

- Będziemy starali się zachęcić wszystkich Polaków do poszukiwania i dzielenia się z nami swoimi znaleziskami związanymi z Sejmem - podkreślał marszałek Kuchciński w wystąpieniu poświęconym inicjatywie. - Setna rocznica odzyskania niepodległości to wyjątkowy moment w naszej historii. Chcemy jak najszerszego zaangażowania w to wydarzenie. A przeszukując domowe archiwa i zakamarki nierzadko można trafić na prawdziwe skarby.

Muzeum najprawdopodobniej będzie się mieścić w ramach kompleksu budynków parlamentu przy ul. Wiejskiej w Warszawie. Na listopad 2016 roku nie sprecyzowano daty otwarcia, choć można się domyślać, że będzie ona związana z dniem 11 listopada 2018 roku, gdy cała Polska będzie świętować setną rocznicę odzyskania niepodległości.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA