REKLAMA

Muzeum Żołnierzy Wyklętych współprowadzone przez resort kultury

  • Autor: bad
  • 07 marca 2016 18:32
Muzeum Żołnierzy Wyklętych współprowadzone przez resort kultury Umowa podpisana – będą pieniądze na MŻW (fot.: ostroleka.pl)

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski podpisali umowę w sprawie prowadzenia jako wspólnej instytucji kultury pod nazwą Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce (w organizacji). W uroczystości uczestniczył również wiceminister Jarosław Sellin.

Udział ministerstwa w prowadzeniu Muzeum wiąże się z podniesieniem merytorycznych i organizacyjnych możliwości tej placówki, a także z zapewnieniem jej należytych środków i infrastruktury dla edukacji młodych pokoleń.

Muzeum ma prowadzić działalność o charakterze wystawienniczym, kulturalnym, naukowym i edukacyjnym, w zakresie dziejów i dziedzictwa powojennego zbrojnego podziemia antykomunistycznego, tzw. „Żołnierzy Wyklętych”. Kolejnym celem jest gromadzenie, opracowywanie, konserwacja, przechowywanie i udostępnianie zbiorów związanych z historią i działalnością „Żołnierzy Wyklętych”, ze szczególnym uwzględnieniem w tym zakresie zbiorów związanych z Ziemią Ostrołęcką, ujętych na tle historii Polski i świata w kontekście historycznym i społecznym. Wśród planowanych działań warto także wymienić: współpracę z innymi muzeami oraz inspirowanie inicjatyw kulturalnych.

Muzeum powołane 3 lata temu

Muzeum Żołnierzy Wyklętych zostało powołane uchwałą Rady Miasta Ostrołęki 28 lutego 2013 r. z inicjatywy ostrołęckich parlamentarzystów, samorządowców oraz stowarzyszeń historycznych i organizacji społecznych.

Główna część budynku, w którym swoją siedzibę ma Muzeum (przy ul. Traugutta 19), pochodzi z 1903 roku. Od samego początku pełniła funkcje więzienia - najpierw carskiego, następnie w czasie okupacji niemieckiej przetrzymywani i torturowani byli tu Polacy uznani za wrogów nazistowskich Niemiec, a po zakończeniu II wojny światowej  wykorzystywana była w tych samych celach przez reżim komunistyczny. Muzeum posiada dokumenty świadczące o wykonywaniu w tym miejscu wyroków śmierci.

Żołnierze Wyklęci na terenie ziemi ostrołęckiej

Muzeum powstaje w regionie gdzie opór społeczeństwa i działalność ugrupowań antykomunistycznych spod znaku NZW i AK –  WiN  przyjęły bardzo duże rozmiary. W podziemiu zaprzysiężonych w początkowym okresie było ponad 3500 żołnierzy nie licząc kolejnej liczby żołnierzy, którzy przewinęli się przez oddziały w trakcie trwających walk aż do końca 1953 r., kiedy to 11 listopada w Dudach Puszczańskich zginęli ostatni partyzanci ziemi ostrołęckiej.

Do dziś brakuje pełnej listy poległych i pomordowanych. Udało się ustalić nazwiska kilkuset osób. Wśród nich są: kpt. Aleksander Bednarczyk „Adam”,  Prezes obwodu WiN, Józef Kozłowski „Las” komendant XVI Okręgu NZW „Orzeł” , Witold Borucki „Babinicz” dowódca XVI Okręgu  NZW „Tęcza”, Hieronim Rogiński „Róg” dowódca oddziału NZW, Antoni Chojecki „Ślepowron” dowódca batalionu NZW, Zygmunt Kwiatkowski „Zryw” szef BiP AKO.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA