REKLAMA

MZ: Będziemy rozwijać psychiatrię środowiskową w Polsce

 • Autor: PAP/JS
 • 04 października 2016 17:48
MZ: Będziemy rozwijać psychiatrię środowiskową w Polsce Ministerstwo zdrowia przed tygodniem przyjęło Narodowy Program Zdrowia Psychicznego, w którym przewiduje się rozwój psychiatrii środowiskowej. (fot. PTWP)

Zależy nam na rozwoju psychiatrii środowiskowej zapewniającej chorym wszechstronną i skoordynowaną opiekę - powiedział na posiedzeniu parlamentarnego zespołu ds. zdrowia publicznego wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.

Ministerstwo zdrowia przed tygodniem przyjęło Narodowy Program Zdrowia Psychicznego, w którym przewiduje się rozwój psychiatrii środowiskowej. Na 45. Zjeździe Psychiatrów Polskich, który w czerwcu 2016 r. odbył się w Katowicach, uznano ją za niezbędny kierunek rozwoju psychiatrycznej opieki zdrowotnej w Polsce.

Wiceminister Marek Tombarkiewicz powiedział w Sejmie, że psychiatria środowiskowa jest głównym założeniem Programu. "Zależy nam na tym, żeby jak najszybciej była ona wprowadzana" - podkreślił. Zakłada się w nim reorganizację opieki psychiatrycznej polegającą na utworzeniu Centrów Zdrowia Psychicznego.

Ośrodki te będą znacznie mniejsze, niż duże szpitale psychiatryczne, i będą oferować opiekę ambulatoryjną oraz w niezbędnym zakresie opiekę szpitalną. Centra docelowo mają być organizowane we wszystkich regionach kraju, tak by były dostępne blisko miejsca zamieszkania pacjentów. Hospitalizacja chorych ma się w nich odbywać tylko wtedy, gdy będzie to konieczne.

- Chorzy mają przebywać w swoim środowisku, a nie w zamkniętych oddziałach psychiatrycznych prowadzących długotrwałą terapię - mówił Tombarkiewicz. Dodał, że wkrótce ma być wprowadzony na listę refundacyjną lek długodziałający stosowany w leczeniu schizofrenii, który podawany jest raz w miesiącu i pozwala lepiej kontrolować chorobę.

Zastępca dyrektora departamentu zdrowia publicznego ministerstwa zdrowia Justyna Mieszalska wyjaśniała, że rozpoczęły się pracę nad kontraktowaniem świadczeń związanych z wprowadzenie centrów zdrowia psychicznego. Jednak pierwsze z nich zaczną działać w pierwszym kwartale 2017 r. Kontrakty mają być zawierane na kilka lat.

Proces reorganizacji opieki psychiatrycznej potrwa co najmniej kilka lat, a duże szpitale psychiatryczne nie będą od razu likwidowane, lecz reorganizowane - tym bardziej, że w niektórych regionach jest tylko jeden taki szpital (np. w woj. wielkopolskim). Narodowy Program Zdrowia Psychicznego przewidziany jest do 2020 r.

Konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii prof. Piotr Gałecki, kierownik Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, powiedział, że Narodowy Program Zdrowia Psychicznego był już w poprzednich latach, ale nie był realizowany. Wyraził jednak nadzieję, że tym razem będzie inaczej.

Według kierownika Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prof. Janusza Rybakowskiego, na depresję cierpi co najmniej 10 proc. Polaków, 2-5 proc. wykazuje objawy różnych odmian choroby maniakalno-depresyjnej, a 1 proc. populacji choruje na schizofrenię.

Czytaj też: MNiSW: Zmiany w finansowaniu uczelni nie mają zmniejszać zatrudnienia

- Wzrasta liczba zaburzeń lękowych u dzieci i młodzieży. Już teraz 40 proc. nastolatków wykazuje zaburzenia emocjonalne, a 10 proc. wymaga leczenie psychiatrycznego - alarmował kierownik Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie prof. Maciej Pilecki.

- Młodzież jest największym beneficjentem zmian społeczno-gospodarczych w naszym kraju, ale płaci za to największą cenę - dodał specjalista. Prof. Pilecki przytoczył dane z których wynika, że coraz więcej nastolatków sięga po narkotyki, w tym głównie po tzw. dopalacze, których skład często nie jest znany. Coraz częściej są oni również niedospani z powodu częstego korzystania z Internetu i gier komputerowych.

Prof. Gałecki powiedział, że w naszym kraju miesięcznie zużywanych jest 1,5 mln leków przeciwdepresyjnych. - Pacjenci dzięki refundacji płacą za nie 1,5 - 2 zł dziennie, i te koszty od kilku lat się nie zmieniają - dodał. Terapia polega najczęściej na podawaniu leków przez 3 miesiąca dla opanowania depresji, co udaje się osiągnąć u 70 proc. chorych. Przez 6-12 kolejnych miesięcy trwa leczenie podtrzymujące, jednak niektórzy chorzy muszą przyjmować antydepresanty przez wiele lat.

Przewodnicząca parlamentarnego zespołu ds. zdrowia Beata Małecka-Libera (PO) podkreśliła, że bardzo ważne jest wczesne wykrywanie zaburzeń psychicznych i rozpoczęcie leczenia jak najwcześniej. "Jest to bardziej korzystne dla pacjenta, ale i obniża koszty leczenia" - podkreśliła.

Prof. Gałecki powiedział, że należy reagować, jak tylko pojawią się zaburzenia lękowe. "Z czasem mogą one przejść w zaburzenia nastroju, z kolei depresja zwiększa ryzyko rozwinięcia się w późniejszym wieku zespołu otępiennego" - ostrzegał. Dodał, że pierwszy epizod depresji po 60. roku życia może być jego prodromem (zwiastunem).

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA