REKLAMA

MZ chce obciążyć samorządy wydatkami na zdrowie?

  • Autor: bad/PAP
  • 04 maja 2016 19:21
MZ chce obciążyć samorządy wydatkami na zdrowie? Samorządy protestują przeciwko rozwiązaniem proponowanym przez resort zdrowia. Fot. pixabay

Projektowane przez resort zdrowia przepisy obciążą samorządy obowiązkiem finansowania systemu ochrony zdrowia - alarmują samorządowcy ze Związku Miast Polskich.

Przygotowany w Ministerstwie Zdrowia projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej zakłada m.in. wprowadzenie możliwości finansowania świadczeń opieki zdrowotnej przez jednostki samorządu terytorialnego. Jak podkreśla resort, chodzi tylko o ”możliwość”, ale Związek Miast Polskich negatywnie opiniuje takie rozwiązanie jako wprowadzenia de facto nowego zadania bez zagwarantowania jakichkolwiek środków.

”Fakultatywność zadania (...) nie zmienia jego charakteru. Pozostaje ono nowym zadaniem własnym gminy, powiatu lub województwa, wobec czego na jego realizację samorządy terytorialne powinny otrzymać udział w dochodach publicznych odpowiedni do przypadających im zadań” - czytamy w stanowisku.

Samorządowcy zwracają także uwagę na wpływ proponowanej regulacji na oczekiwania mieszkańców.

”Zawarta w projekcie ustawy możliwość kupowania świadczeń zdrowotnych może wywołać uzasadnione oczekiwania członków wspólnot samorządowych o sfinansowanie świadczeń, na które czekają często w wielomiesięcznych lub wieloletnich kolejkach” - podkreślają. ”Bez zmiany w podziale dochodów publicznych samorządy nie będą mogły sprostać tym oczekiwaniom” - dodają.

Zauważają też, że traktowanie usług medycznych, jako usług komunalnych będzie oznaczało, że prawo do nich będą mieli mieszkańcy tylko tych jednostek samorządu terytorialnego, które zdecydują się na jej realizację.

”Rozwiązanie to istotnie pogłębi nierówności w dostępie do świadczeń zdrowotnych w ujęciu terytorialnym, ze względu na zróżnicowane możliwości finansowe poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego” - stwierdzają.

Za uzasadnione uznano natomiast takie zmiany jak np.: wprowadzenie dodatkowych narzędzi nadzoru nad podmiotami leczniczymi, uporządkowanie przepisów dotyczących przekazywania nieruchomości SPZOZ-om, ułatwienia w poszukiwaniu osób zaginionych czy rezygnację z obowiązku posiadania ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA