REKLAMA

MZ odpowiada na petycję ws. chorób przewlekłych

  • Autor: Rynekaptek.pl
  • 09 września 2016 13:52
MZ odpowiada na petycję ws. chorób przewlekłych Autorzy petycji twierdzą, że jeżeli są leki w wygodnej formie podania, to powinny one zostać objęte refundacją

• W imieniu organizacji pacjentów, m.in. Fundacja OnkoCafe i Pracowadcy RP wystosowali petycję do Ministra Zdrowia o objęcie refundacją terapii podskórnych i doustnych, które umożliwią chorym na choroby przewlekłe prowadzenie normalnego życia, w tym kontynuowanie pracy zawodowej.
• Resort przygotował już odpowiedź.

Petycja obejmuje choroby przewlekłe takie jak: rak piersi, chłoniaki nieziarnicze, reumatoidalne zapalenie stawów oraz zespoły mielodysplastyczne.

W odpowiedzi na petycję, Ministerstwo Zdrowia wskazuje, że podejmuje wszelkie możliwe działania mające na celu sukcesywne rozszerzanie wykazów leków refundowanych o nowe technologie lekowe, niefinansowane dotąd ze środków publicznych, które pozwalają na leczenie pacjentów zgodnie z najnowszymi standardami i wytycznymi. 

Resort zaznacza, że środki przeznaczone na refundację są ograniczone, zatem istotne jest racjonalne wprowadzenie na wykazy produktów leczniczych z uwzględnieniem ich efektywności klinicznej, kosztowej, a także możliwości finansowych publicznego płatnika.

Ministerstwo informuje, że od 1 lipca 2016 r. w ramach programów lekowych refundacją zostały objęte leki do podawania podskórnego:

1. Harceptin, trastuzumab, roztwór do wstrzykiwań, 600 mg, 1 fiol., w programie: leczenie raka piersi,

2. MebThera, rituximab, roztwór do wstrzykiwań, 1400 mg, 1 fiol., po 11,7 ml., w programie: leczenie chłoniaków złośliwych.

Resort podkreśla, że w programie lekowym: leczenie raka piersi, wprowadzone zostały również zmiany rozszerzające dotychczasowe możliwości leczenia pacjentów transtuzumabem, umożliwiając leczenie przedoperacyjne raka piersi, obok już dostępnego leczenia pooperacyjnego.

Czytaj cały tekst TUTAJ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA