REKLAMA

MZ: Prawie 900 tys. seniorów skorzystało we wrześniu z bezpłatnych leków

  • Autor: PAP/JS
  • 08 listopada 2016 21:08
MZ: Prawie 900 tys. seniorów skorzystało we wrześniu z bezpłatnych leków Ministerstwo poinformowało, powołując się na dane Narodowego Funduszu Zdrowia, że z tzw. uprawnienia "S" skorzystało 898 290 pacjentów (fot.pixabay)

• Blisko 900 tys. seniorów skorzystało we wrześniu z uprawnienia do darmowych lekarstw – podało ministerstwo zdrowia.
• Wrzesień był pierwszym miesiącem obowiązywania programu bezpłatnych leków dla osób powyżej 75 roku życia.

Ministerstwo poinformowało, powołując się na dane Narodowego Funduszu Zdrowia, że z tzw. uprawnienia "S" skorzystało 898 290 pacjentów. Liczba wydanych we wrześniu opakowań leków wyniosła 2 mln 712 tys. Recepty w ramach programu wystawiło 26,6 tys. lekarzy.

Od początku września osoby, które ukończyły 75. rok życia, mają prawo do bezpłatnych leków znajdujących się na liście ogłoszonej przez Ministerstwo Zdrowia. Leki są bezpłatne w przypadku określonych wskazań, a specjalną receptę wystawiają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.

Na pierwsze cztery miesiące funkcjonowania programu - od września do grudnia br. - przeznaczono 125 mln zł. W przyszłorocznym budżecie na realizację programu bezpłatnych leków dla seniorów zagwarantowano 564,3 mln zł. Wprowadzenie listy bezpłatnych leków dla seniorów ma poprawić dostępność farmakoterapii dla najstarszych osób

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Emi lek 2016-11-09 07:34:02
    Podła manipulacja. Minister Zdrowia w piśmie do lekarzy zagroził kontrolą ordynacji, jeżeli zamienią dotychczasowe leki na bezpłatne. Oni mieli dawno policzone, ilu pacjentów i ile leków będzie sprzedanych. Gdyby nie ten zakaz, to liczba pacjentów byłaby większa, a i wydatki też.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA