REKLAMA

MZ: W ciągu ŚDM udzielono pomocy ponad 9 tys. pielgrzymów

  • Autor: PAP/JS
  • 01 sierpnia 2016 12:50
MZ: W ciągu ŚDM udzielono pomocy ponad 9 tys. pielgrzymów Ponad 9 tysiącom pielgrzymów udzielono pomocy medycznej w czasie Światowych Dni Młodzieży (fot. Kancelaria Prezydenta/twitter)

• Ponad 9 tysiącom pielgrzymów udzielono pomocy medycznej w czasie Światowych Dni Młodzieży - poinformował wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.
• Najwięcej osób wymagało pomocy w niedzielę (31 lipca) - 5,6 tys.

W sumie w czasie ŚDM pomocy medycznej udzielono ponad 27 tys. pacjentów - byli to zarówno mieszkańcy Krakowa, jak i pielgrzymi. Największa kumulacja zdarzeń - jak powiedział Tombarkiewicz - nastąpiła w niedzielę. Tego upalnego dnia, w którym papież odprawił w Brzegach kulminacyjną Mszę Posłania ŚDM, pomocy udzielono 7 tys. osobom.

Wiceminister dodał, że taka sytuacja z udzielaniem pomocy była zgodna z przewidywaniami służb medycznych - było to piąty dzień ŚDM, pielgrzymi byli zmęczeni, a pogoda dawała się we znaki.

- W ciągu 5 dni pielgrzymów, którym trzeba było udzielić pomocy, było 9 tys., a w samym dniu wczorajszym 5 tys. 600 osób. To pokazuje bardzo duże obciążenie pracą wszystkich jednostek - powiedział wiceminister.

Czytaj też: ŚDM: Służby medyczne podsumowują działania, ale z posterunku nie schodzą

Dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego Małgorzata Popławska powiedziała, że dane te obejmują wszystkie jednostki zabezpieczenia medycznego, czyli szpitalne oddziały ratunkowe, izby przyjęć, nocną i świąteczną opiekę, zespoły wyjazdowe.

Podkreśliła, że większość interwencji to nie były poważne przypadki - głównie omdlenia, zasłabnięcia, różnego rodzaju urazy. Poinformowała, że część pacjentów pozostała jeszcze w szpitalach, jednak większość hospitalizowanych pielgrzymów to były przypadki niezbyt ciężkie. Zdarzały się zabiegi operacyjne, podejrzenia ostrych zespołów wieńcowych, podejrzenie udaru mózgu.

Jak dodała, ŚDM zabezpieczało 3,5 tys. pracowników medycznych z różnych grup zawodowych, m.in. lekarze, pielęgniarki, ratownicy. Personel krakowski wpierali pracownicy medyczni z całej Polski.

Dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Gałązkowski poinformował, że podczas ŚDM śmigłowce miały na swoich pokładach 27 pacjentów; 6 interwencji miało miejsce w niedzielę w Brzegach. Poza transportowaniem pacjentów LPR wspierał też służby medyczne w Brzegach.

- Jest to dla nas olbrzymie doświadczenie, które będziemy chcieli przenieść do przepisów prawa, także w trakcie tworzenia nowej ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym i innych pokrewnych ustaw - powiedział Tombarkiewicz, podsumowując zabezpieczenie medyczne ŚDM.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA