REKLAMA

"Na emeryturę przechodzi się tylko raz". Rząd ma nowy pomysł

  • Autor: PAP/JS
  • 01 grudnia 2016 14:18
"Na emeryturę przechodzi się tylko raz". Rząd ma nowy pomysł W połowie listopada MRPiPS przekazało do konsultacji propozycję rekomendacji po przeglądzie emerytalnym. (Fot. shutterstock)

We wtorek (29 listopada) wicepremier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd nie rozważa możliwości zakazu pracy po przejściu na emeryturę, natomiast zastanawia się nad zasadą, że "na emeryturę przechodzi się tylko raz", tzn. będzie możliwość dalszej pracy, ale nie będzie już rósł kapitał emerytalny, by nie nadwyrężać nadmiernie finansów publicznych.

Rafalska proszona o komentarz do tej zapowiedzi przypomniała, że podobny pomysł zgłaszał też ZUS. Podkreśliła jednocześnie, że obecnie w MRPiPS nie trwają prace ustawowe nad takim rozwiązaniem. "Być może pan wicepremier Morawiecki podejmuje jakieś działania, ale nie sądzę" - powiedziała.

Rafalska pytana o projekt rekomendacji rządu po przeglądzie systemu emerytalnego powiedziała z kolei, że "to nie są żadne propozycje rozwiązań ustawowych". Powiedziała, że do 6 grudnia ministerstwo czeka na uwagi innych resortów oraz strony społecznej, a następnie przygotuje końcową rekomendację dla Rady Ministrów. Dodała, że dokument ten powinien być przyjęty przez Radę Ministrów do końca stycznia.

"To Rada Ministrów podejmie decyzję, które z tych uwag i wniosków będą miały w przyszłości zamienić się na rozwiązania prawne i ewentualnie da rekomendacje terminowe" - zaznaczyła Rafalska. Dodała, że mogą pojawić się także nowe rozwiązania, nieujęte w projekcie.

W połowie listopada MRPiPS przekazało do konsultacji propozycję rekomendacji po przeglądzie emerytalnym.

Od czerwca do września na zlecenie resortu rodziny ZUS przeprowadził 27 debat o możliwych zmianach w systemie emerytalnym. Zakład przygotował dwie publikacje - Zieloną Księgę - podsumowanie wypowiedzi podczas debat i Białą Księgę - rekomendacje proponowanych podczas przeglądu zmian.

Obie trafiły do resortu i na ich podstawie oraz własnych analiz, przygotowano propozycję stanowiska rządu w sprawie zmian w systemie emerytalnym. W połowie listopada MRPiPS przekazało ten projekt do konsultacji międzyresortowych i opinii społecznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA