REKLAMA

Na komisji sejmowej o badaniach lekarskich w sporcie

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 10 lutego 2016 16:16
Na komisji sejmowej o badaniach lekarskich w sporcie Głównym tematem były badania lekarskie, w tym szczególnie przeprowadzane wśród dzieci i młodzieży zaczynających karierę sportową (fot. Krzysztof Białoskórski/sejm.gov.pl)

· W środę, 10 lutego, odbyło się wspólne posiedzenie sejmowej komisji sportu i turystyki oraz zdrowia.
· Głównym tematem były badania lekarskie, w tym szczególnie przeprowadzane wśród dzieci i młodzieży zaczynających karierę sportową.
· Liczba lekarzy posiadających specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny sportowej aktualnie wynosi tylko 276 osób, w tym 254 wykonuje zawód.

Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia przedstawił raport dotyczący problematyki posiedzenia. Problemem, oprócz zbyt małej liczby lekarzy, jest także odpowiednio wyposażona baza. W sumie w Polsce jest 165 podmiotów realizujących ambulatoryjną opiekę zdrowotną dotyczącą medycyny sportowej, o dziesięć mniej niż rok wcześniej.

Przy tym, jak wynika z przedstawionych prognoz, wartość świadczeń medycznych zaplanowanych na 2016 rok, wynosząca 10,7 mln złotych, może być prawie o sto procent niższa niż zrealizowana w ubiegłym roku, gdy wynosiła 19,8 mln. Resort zdrowia jednak zapewnia, że tak dużej różnicy zapewne nie będzie, gdyż jeszcze nie zostały podpisane kontrakty na cały rok.

Problemem jest także baza medyczna w poszczególnych regionach. W dolnośląskim, opolskim i podlaskim działają tylko po cztery autoryzowane ambulatoria, gdy w podkarpackim jest ich dziewiętnaście, a w mazowieckim szesnaście. Posłowie z regionów, gdzie baza jest nieliczna, apelują o jej rozbudowę, gdyż zdarza się, że na wizytę u specjalisty trzeba czekać kilka miesięcy.

Obrady komisji trwały niespełna godzinę, gdyż na sali nie było wszystkich zainteresowanych. Pojawili się kompetentni przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Zdrowia, natomiast resort sportu reprezentowali dwaj wicedyrektorzy departamentów nie mających nic wspólnego z medycyną.

Na pytanie przewodniczącego obrad Bartosza Arłukowicza (PO) o przyczynę absencji ministra sportu lub osoby odpowiedzialnej w resorcie za tą problematykę, przedstawiciel resortu stwierdził, że wcześniej mieli zaplanowane inne, pilne zadania, których nie udało im się odwołać.

W tej sytuacji Arłukowicz zakończył obrady i polecił, aby sekretariaty obu komisji skierowały do odpowiednich organów rady ministrów informację o zaistniałej sytuacji i zażądały wyjaśnień w tej sprawie

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA