REKLAMA

Na Monte Cassino obchodzono 72 rocznicę bitwy o wzgórze

  • Autor: PAP/GP
  • 17 maja 2016 22:38
Na Monte Cassino obchodzono 72 rocznicę bitwy o wzgórze Historia życia kombatantów jest dla młodych ludzi kluczem do miłości ojczyzny. (fot.:twitter.com/mon_pl)

Koło Monte Cassino rozpoczęły się we wtorek (17 maja) wieczorem uroczystości w 72. rocznicę zakończenia bitwy o wzgórze. Rano w Watykanie odbyła się msza z udziałem kombatantów i oficjalnych delegacji z Polski.

W przeddzień rocznicy zakończenia bitwy capstrzyk odbył się przy pomniku 3. Dywizji Strzelców Karpackich na wzgórzu 593. Udział wzięli w nim weterani II Korpusu Polskiego. Obecni byli minister obrony narodowej Antoni Macierewicz i p.o. szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Wcześniej uczestnicy rocznicowych uroczystości, wśród nich weterani, harcerze i senator Anna Maria Anders, córka generała Władysława Andersa, byli na mszy w bazylice Świętego Piotra.

Biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek powiedział w kazaniu, że spotkania z weteranami walk pozwalają młodszym pokoleniom zrozumieć tragiczną historię setek tysięcy Polaków.

Dodał, że historia życia kombatantów jest dla młodych ludzi kluczem do miłości ojczyzny, by - jak podkreślił - zrozumieli, że nie ma większej miłości jak życie dać.

Biskup Guzdek zachęcił, by modlitwa w rocznicę bitwy o Monte Cassino była modlitwą za Polskę, aby była Ojczyzną wszystkich Polaków, żeby każdy czuł się u siebie w swoim domu.

W środę przed południem na polskim cmentarzu wojennym odbędą się państwowe uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki: msza oraz apel poległych. Następnie zaplanowano spotkanie prezydenta z kombatantami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA