REKLAMA

Na początku marca polsko-niemieckie spotkanie ws. dzieci w rodzinach zastępczych

  • Autor: PAP/KDS
  • 12 lutego 2018 11:43
Na początku marca polsko-niemieckie spotkanie ws. dzieci w rodzinach zastępczych Wiceminister sprawiedliwości poinformował, że 5 marca odbędzie się spotkanie ekspertów polskich i niemieckich ws. opieki zastępczej. (fot. PTWP)

Sprawa regulacji dotyczących opieki zastępczej nad polskimi dziećmi w Niemczech ma ciąg dalszy. Jak poinformował w poniedziałek (12.02) wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości Michał Wójcik, 5 marca odbędzie się spotkanie ekspertów polskich i niemieckich.

Jak przypomniał Wójcik, kilka miesięcy temu sygnalizował,że powstanie grupa robocza polsko-niemiecka, której celem miałoby być wypracowanie nowych regulacji dotyczące - jak mówił - rodzin polskich, polskich dzieci, które są umieszczane w różnych placówkach. Jak dodał, w skład grupy mają wejść polscy i niemieccy eksperci.

- Otrzymałem kilka dni temu pismo od swojego odpowiednika z Ministerstwa Rodziny w Niemczech. Już 5 marca odbędzie się spotkanie ekspertów polskich, niemieckich właśnie w tej sprawie - poinformował wiceminister. Wójcik wyraził nadzieję, że strony polska i niemiecka będą w stanie wypracować zupełnie nowe regulacje.

W styczniu w Parlamencie Europejskim podczas wysłuchania publicznego dotyczącego regulacji w sprawie dzieci w rodzinach zastępczych Wójcik opowiadał o wprowadzanych w Polsce reformach, zwracając przy tym uwagę na luki w tym zakresie na poziomie unijnym.

W Unii Europejskiej żyje 16 mln rodzin, w których małżonkowie są różnej narodowości lub mają różne obywatelstwa. Rocznie w takich rodzinach dochodzi do 140 tys. rozwodów. Wójcik już w zeszłym roku lobbował w Brukseli za rozwiązaniami przewidującymi, by w razie konieczności zapewnienia opieki zastępczej dziecku umieszczano je w możliwie najbardziej kulturowo zbliżonej rodzinie zastępczej. Ma to umożliwić zachowanie ciągłości tożsamości narodowej, kulturowej i religijnej, zgodnie z art. 8 Konwencji Praw Dziecka.

Polska chciałaby wykorzystać toczące się właśnie prace nad nowelizacją rozporządzenia Bruksela II bis. Mówi ono o uznawaniu i wykonywaniu orzeczeń w sprawach małżeńskich, sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej oraz w sprawie uprowadzenia dziecka za granicę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA