REKLAMA

Naczelna Rada Adwokacka pisze do Sejmu, by zaprzestać prac nad ustawą o TK

  • Autor: GP
  • 07 lipca 2016 08:45
Naczelna Rada Adwokacka pisze do Sejmu, by zaprzestać prac nad ustawą o TK Adwokatów niepokoi brak jakiejkolwiek konsultacji dokumentu, który ma w przyszłości regulować działanie TK (fot.:publicdomainpictures.net/domena publiczna)

• Naczelna Rada Adwokacka (NRA) wystosowała pismo do Sejmu, a w nim prosi o wstrzymanie prac nad nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym.
• NRA krytykuje brak konsultacji projektu ze środowiskami prawniczymi.
• Ponadto ocenia, że ustawy o TK "powinny zawierać normy przemyślane, racjonalne i zgodne z Konstytucją RP".

W połowie tygodnia (5 lipca) Naczelna Rada Adwokacka (NRA) wystosowała pismo do Sejmu, w którym przedstawiciele samorządu adwokackiego apelują do posłów o wstrzymanie pracy nad nowelizacją ustawy, która ma poprawić przepisy dotyczące Trybunału Konstytucyjnego (TK).

Adwokaci są zdania, że projekt może "wywoływać wątpliwości z perspektywy efektywnej ochrony konstytucyjnych praw i wolności jednostki, będących fundamentami demokratycznego państwa prawnego".

Dokument rysuje rozwiązania prawne zawarte w propozycji większości PiS jako negatywne i niebezpieczne

W dokumencie można przeczytać, że "poprawki przyjęte w toku prac w nadzwyczajnej podkomisji i Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka w dniu 29 czerwca 2016 r. jedynie pogłębiają obawy o niezgodności projektu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z ustawą zasadniczą".

Czytaj: Opozycja jest oburzona na to jak procedowana jest nowela ustawy o TK

Adwokatów bardzo niepokoi brak jakiejkolwiek konsultacji dokumentu, który ma w przyszłości regulować działanie TK, co praktycznie uniemożliwia stronie organizacji społecznych odniesienie się do prac komisji. O takie konsultacje w dalszej części dokumentu samorząd prawników też prosi Marszałka Sejmu.

- Mając na uwadze fakt, że Trybunał Konstytucyjny jest jednym z gwarantów przestrzegania praw i wolności człowieka i obywatela, a także zasadę zgodności powszechnie obowiązującego w Polsce prawa z Konstytucją i ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi, wyrażamy przekonanie, że akty prawne dotyczące Trybunały Konstytucyjnego powinny zawierać normy przemyślane, racjonalne i zgodne z Konstytucją RP - czytamy w stanowisku NRA.

NRA jest kolejną, po Rzeczniku Praw Obywatelskich instytucją, która zdecydowała się skrytykować Sejm i Komisję Sprawiedliwości i Praw Człowieka za tryb pracy nad ustawą, który w ocenie tych podmiotów jest nadmiernie szybki, niekompetentny i nie przyczynia się do załagodzenia sytuacji wokół TK.

Andrzej Rzepliński, prezes TK w środę (6 lipca) w Sejmie mówił o przygotowywanej nowelizacji:

- Sumienie nie pozwala mi milczeć, a milczenie byłoby przyzwoleniem na arbitralne rozwiązania z projektu.

W jego opinii parlament jest głosem przedstawicieli suwerena. - Suwerenem jest cały naród polski, a nie jego część, która głosowała na daną partię polityczną - oświadczył.

Dodał, że chce ostrzec Sejm przed uchwaleniem ustawy, która uzależnia TK od woli innych władz, uniemożliwia mu działanie i faktycznie znosi jego rolę jako strażnika konstytucji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA