REKLAMA

Nadciąga trwała zmiana zasad waloryzacji rent i emerytur

  • Autor: Rynekseniora.pl
  • 14 lipca 2016 10:41
Nadciąga trwała zmiana zasad waloryzacji rent i emerytur Nowe zasady waloryzacji rent i emerytur poznamy już jesienią 2016 r. (Fot. reynermedia/Flickr.com (CC BY 2.0)

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej, a także ZUS szukają sposobu waloryzacji rent i emerytur, która uwzględniałaby także wzrost PKB - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak informuje "DGP", ma to zmienić sytuację z ostatnich lat, gdy mimo dobrego wzrostu, powyżej 3 proc. PKB, waloryzacja świadczeń była jedynie symboliczna.

Powodem tej sytuacji był spadek cen. Obecny ustawowy wzór podwyżek to inflacja z dodaniem co najmniej 20 proc. wzrostu płac.

Dlatego ujemne ceny obniżały wskaźnik, który służył do wyliczeń. W efekcie w ciągu dwóch lat waloryzacja nie przekroczyła 1 pkt proc., a w obecnym wyniosła tylko 0,24 proc.

Dodanie wskaźnika PKB lub jakiejś jego części do formuły jej wyliczania ma zmienić sytuację. 

Nie wiadomo, czy wskaźnik PKB w nim odnosiłby się tylko do emerytów o najniższych świadczeniach, czy do wszystkich i czy wskaźnik PKB w tej formule będzie działał zawsze, czy tylko w latach, w których wystąpi deflacja.

Oczywiście wzrosną koszty stałe dla budżetu. Według wyliczeń resortu rodziny podwyżka rent i emerytur o każdy punkt procentowy to dodatkowy koszt dla państwa na poziomie ponad 2,2 mld zł rocznie.

Czytaj cały artykuł tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA