REKLAMA

Naród bezzębny

  • Autor: PAP/JS
  • 04 sierpnia 2016 07:56
Naród bezzębny Statystki są fatalne: z nieopublikowanego jeszcze raportu wykonanego na zlecenie Ministerstwa Zdrowia wynika m.in., że ponad 50 proc. najmłodszych ma popsute zęby (fot. RZ)

Ponad połowa 3-latków i 90 proc. 15-latków ma próchnicę, zaś 40 proc. starszych Polaków nie ma własnych zębów. To epidemia - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Problemem jest z jednej strony bardzo niska świadomość społeczna, która sprawia, że leczenie jest bagatelizowane, z drugiej - słaba dostępność do leczenia.

Jak wynika z planu finansowego NFZ na przyszły rok, wydatki na leczenie stomatologiczne po raz kolejny się zmniejszą - będą stanowić 2,49 proc. budżetu NFZ. Na jednego statystycznego Polaka przypada ok. 47 złotych na leczenie zębów, wliczając w to protezy i aparaty ortodontyczne.

Czytaj też: Witold Waszczykowski wręczył kolejne nominacje nowym ambasadorom

Według GUS ponad 25 proc. Polaków rezygnuje z wizyty u dentysty, bo ich na to nie stać.

Kluczowe są dzieci - mówi prof. dr n.med. Dorota Olczak-Kowalczyk, konsultant krajowa w dziedzinie stomatologii dziecięcej.

Statystki są fatalne: z nieopublikowanego jeszcze raportu wykonanego na zlecenie Ministerstwa Zdrowia wynika m.in., że ponad 50 proc. najmłodszych ma popsute zęby.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • pacjent 2016-08-05 01:46:31
    Stomatologia to najdokładniej sprywatyzowana część polskiej medycyny. Tylko prywatne przedsiębiostwa są efektywne! Skutki widać....REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA