REKLAMA

Narodowe Centrum Kultury grozi sądem wydawcy prasowemu

  • Autor: PAP/GP
  • 07 grudnia 2015 07:27
Narodowe Centrum Kultury grozi sądem wydawcy prasowemu Wprost: NCK wydawało pieniądze na książki Ryszarda Petru (fot. wikipedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0)

Niedzielna publikacja tygodnika Wprost doprowadzi do konfrontacji wydawcy tygodnika z Narodowym Centrum Kultury. NCK zapowiada pozew za zarzuty o wsparcie finansowe konkretnych podmiotów za publiczne pieniądze oraz pomoc w wydawaniu książek Ryszard Petru.

Narodowe Centrum Kultury zapowiedziało pozew wobec tygodnika Wprost w związku z artykułem pt. "Opłacanie swoich za publiczne pieniądze". Znalazły się w nim sugestie, iż NCK wspierało finansowo wybranych polityków, wydawców i strony internetowe.

- Narodowe Centrum Kultury wydawało pieniądze na książki Ryszarda Petru, lidera Nowoczesnej. Zapłaciło też za utworzenie istniejącego już działu kultura na portalu NaTemat.pl Tomasza Lisa - podał w niedzielę tygodnik Wprost, zapowiadając na stronie internetowej najnowsze wydanie, które do kiosków trafi w poniedziałek.

Instytucja na cywilnej drodze prawnej

W oświadczeniu przesłanym PAP dyrektor NCK Krzysztof Dudek podkreślił, że nie mogąc pozostać obojętnymi wobec oszczerstw zawartych w tekście Wprost, Centrum przygotowuje pozwy cywilne o naruszenie dóbr osobistych oraz prywatny akt oskarżenia w związku z dokonanym zniesławieniem instytucji wobec autora tekstu i wydawcy tygodnika Wprost. Złożony zostanie także prywatny akt oskarżenia w związku z dokonanym zniesławieniem instytucji.

- Wprost dotarł do zestawienia wydatków i planu budżetowego Narodowego Centrum Kultury za 2015 r. Dokument liczy ponad 1000 pozycji. Jest to spis wszystkich wydatków NCK za 2015 r. - rozpoczyna swój tekst tygodnik. "

- Wybór działań programowych NCK dokonany przez autora tygodnika Wprost jest rażąco tendencyjny i krzywdzący - podkreślił w oświadczeniu Krzysztof Dudek.

Zawsze współpraca o charakterze programowym z licznymi mediami w Polsce pozostawała i pozostaje bez związku z ich linią i decyzjami redakcyjnymi. To samo dotyczy indywidualnej współpracy z dziennikarzami i publicystami - napisał dyrektor NCK, odnosząc się do zarzutów wspierania wybranych mediów.

Pieniądze NCK, a publikacje lidera Nowoczesnej

Szef NCK wypowiedział się także w sprawie zarzutów wspierania wydawnictw Ryszarda Petru.

- Stanowczo oświadczamy, że współpraca z p. Ryszardem Petru została nawiązana w 2012 r., tzn. na długo przed rozpoczęciem jego aktywności politycznej. Zaprosiliśmy p. Ryszarda Petru jako przewodniczącego Towarzystwa Ekonomistów Polskich do eksperckiego skomentowania książki dla dzieci prezentującej podstawy ekonomii - podkreślił Krzysztof Dudek.

Narodowe Centrum Kultury było wielokrotnie kontrolowane zarówno przez instytucje ministerialne, jak i państwowe instytucje kontrolne. Na skutek różnych fałszywych donosów mieliśmy kontrole lub byliśmy proszeni o wyjaśnienia m. in. przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Najwyższą Izbę Kontroli, a nawet Centralne Biuro Antykorupcyjne. Żadna z kontroli nie wykazała nieprawidłowości - napisał szef NCK.

Statutowe cele działania NCK

Narodowe Centrum Kultury to państwowa instytucją kultury. Jej statutowym zadaniem jest podejmowanie działań na rzecz rozwoju kultury w Polsce. NCK realizuje działania z zakresu m.in. dziedzictwa narodowego, edukacji historycznej i patriotycznej oraz podnoszenia kwalifikacji pracowników kultury. Instytucja zarządza także Programami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA