REKLAMA

Narodowe Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego: PO wietrzy zamach na społeczeństwo obywatelskie

  • Autor: GP
  • 02 stycznia 2017 12:15
Narodowe Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego: PO wietrzy zamach na społeczeństwo obywatelskie Poseł Józef Lassota (PO) został wybrany na Sejm RP z Małopolski. W Sejmie mówił o zakusach rządu w sprawie NGO. (fot.:facebook.com/lassotajozef)

• Propozycję Narodowego Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego politycy PO ocenili krytycznie. Józef Lassota i Joanna Kluzik-Rostkowska są pełni obaw o to rozwiązanie.
• - To będzie wzorzec prosto z putinowskiej Rosji - mówił poseł PO w Sejmie 2 stycznia.
• Innego zdania jest Adam Lipiński, który recenzując omawianą ideę kreślił jej cel jako wspomaganie aktywności obywateli.

Posłowie PO zaczęli rok 017 od konferencji w Sejmie. Józef LassotaJoanna Kluzik-Rostkowska przedstawili stanowisko PO wobec przepisów dotyczących funkcjonowania organizacji pozarządowych. To temat, który politycy opozycji połączyli z podpisaną ustawą o zgromadzeniach.

- Aktywność obywateli jest najważniejsza dla rozwoju państwa. Wyraża się ona w działalności organizacji pozarządowych. Tymczasem obecna władza planuje "uporządkować", w cudzysłowie, ten temat. Powiem więcej, chce tę sferę upartyjnić.- mówił Józef Lassota w Sejmie nawiązując do planów utworzenia Narodowego Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Polityk PO prognozował, że PiS chce przejąć kontrolę nad środkami budżetowymi kierowanymi do organizacji pozarządowych.

- Jeśli rząd planuje organizować rozwój społeczeństwa obywatelskiego, to jest to kompletne nieporozumienie - dodawał polityk.

Lassota podkreślił, że PO widzi w działaniach PiS dążenie do centralizacji, które partia rządząca konsekwentnie realizuje od kiedy wygrała wybory w 2015 roku.

- Zniechęci to do starania się o tak potrzebne środki - mówił jeszcze poseł.

- To będzie wzorzec prosto z putinowskiej Rosji, gdzie wskazywane są organizacje dobre i złe.

- Trudno się oprzeć wrażeniu, że PiS po zamachu na Trybunał Konstytucyjny, postanowił urządzić zamach na społeczeństwo obywatelskie - kontynuowała poseł Joanna Kluzik-Rostkowska.

- NCRSO to jest oksymoron (zestawienie słów wewnętrznie sprzecznych - przyp. red.) - wyszydziła koncepcję byłą minister edukacji.  

Politycy PO podkreślali, że miliardy złotych przeznaczane z budżetu państwa na wsparcie organizacji pozarządowych są chronione konstytucyjnie.

- W Konstytucji mamy zapisaną pomocniczość państwa - argumentowała mówiąca poseł.

- Jeśli popatrzymy na to czym zajmują się organizacje pozarządowe, to widzimy ludzi zajmujących się sportem, rehabilitacją, osobami niepełnosprawnymi, czy edukacją. Jestem pełna obaw o to co w Polsce działa bardzo dobrze. Istnieje groźba, że działania organizacji pozarządowych będą weryfikowane nie pod kontem potrzeb społeczności lokalnych, ale pod kontem potrzeb konkretnej opcji politycznej.

Teraz, środki publiczne na wsparcie działań pozarządowych organizacji, są rozdysponowywane zwłaszcza przez działanie konkursowe. 

Politycy PO przypominali, że w Polsce działa około 100 000 NGO, źródło: pixabay.com/domena publiczna

Cele NCRSO przybliżał w rozmowie z Portalem Samorządowym Adam Lipiński (PiS).

- W Polsce organizacje pozarządowe są bardzo słabe. W porównaniu do innych krajów europejskich u nas jest ich bardzo mało, bardzo mało ludzi się angażuje w działalność pozarządową, a sytuacja NGO-sów jest tragiczna. Większość tych organizacji nie ma w ogóle żadnych środków finansowych, a nawet jeśli mają jakieś wsparcie finansowe, to nie mają pewności, czy dostaną je w roku następnym. To sprawia, że NGO-sy zaczynają się zwijać.Taka diagnoza powoduje, że trzeba znaleźć jakieś remedium. I tym remedium ma być właśnie powołanie tego Centrum.

Całość rozmowy przeczytasz na stronach PortalSamorządowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • marek zakrzewski 2017-01-02 15:04:44
    100 000 organizacji pozarządowych jest formalnie zarejestrowanych. Sprawozdaje się niewiele ponad 60 tys, aktywnych jest ok 40 tys, samodzielnych finansowo- ok.10.000. 95 proc działa od dotacji do dotacji, wchodząc na wszelki wypadek donatorom po palcach w d. Tyle o obywatelskości, samodzielności,niezależności /właściwe podkreśl/REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA