REKLAMA

NATO przegrało symulowaną wojnę przygraniczną z Rosją

 • Autor: Włodzimierz Kaleta
 • 08 lutego 2016 10:47
NATO przegrało symulowaną wojnę przygraniczną z Rosją Od kilku lat z polskimi żołnierzami ćwiczy coraz więcej żołnierzy amerykańskich oraz innych armii sojuszniczych/Fot.US DoD/

• Antoni Macierewicz po spotkaniu w Amsterdamie podkreślił, że sojusznicze bazy na wschodniej i południowej flance NATO są pilnie potrzebne.
• Pentagon planuje zwiększenie swoich sił na wschodzie Europy.
• Amerykański sprzęt i uzbrojenie za pół roku w polskich magazynach?

- W swoim wystąpieniu skoncentrowałem się na konieczności obecności NATO na flance wschodniej, wskazując, że takie państwa jak Ukraina, Mołdawia, Gruzja pilnie jej potrzebują - mówił Antoni Macierewicz, szef MON, po spotkaniu ministrów obrony państw UE, w którym uczestniczył  w  piątek, 5 lutego, w Amsterdamie.

- Obecność ta jest dla (…) narodów i państw, które są najbardziej wystawione na presję i agresję rosyjską (...) ważnym symbolem solidarności – podkreślił.

Szef MON dodał podczas spotkania ministrów, że problem bezpieczeństwa na flance wschodniej, jak i flance południowej NATO, to dla Polski priorytet.

Obecnie w kraju mamy do czynienia z tzw. „stałą rotacyjną obecnością" wojsk amerykańskich. Rząd i MON chcą, by w Polsce powstały stałe bazy NATO. 

Eksperci przypominają, że w  czasie zimnej wojny na wschodniej granicy sojuszu rozmieszczonych było ponad 20 dywizji z czołgami i artylerią. Obalenie muru berlińskiego, w którym Polacy mieli swój udział, a także koniec zimnej wojny, zmieniły priorytety bezpieczeństwa sojuszu. Optymistycznie przyjęto, że żadne starcie zbrojne na większą skalę Europie nie grozi. Europa redukowała armie, zmniejszała budżet na zbrojenia. W ramach cięć budżetowych, w 2012 roku także administracja Baracka Obamy ogłosiła wycofanie dwóch brygad z Niemiec.

Czytaj też:Antoni Macierewicz zakończył wizytę we Francji

Imperialna polityka Rosji oraz wojny w wielu regionach świata wyrwały zachodnich polityków z optymistycznych prognoz co do europejskiego bezpieczeństwa.

- Wiem, że przez wieki historii Polacy byli porzucani przez przyjaciół, kiedy najbardziej ich potrzebowali. Polska nigdy nie zostanie pozostawiona sama sobie – zadeklarował Barack Obama, prezydent USA podczas wizyty w Warszawie w 2014 r., już po aneksji Krymu. 

O pilnej potrzebie wzmocnienia wschodnich granic sojuszu mówi też raport think tanku Rand Corporation, opracowany przez amerykańskich oficerów oraz przedstawicieli administracji cywilnej, którzy przeprowadzili symulację wojenną Rosji z NATO na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Trzy dni – tyle ich zdaniem trwałaby ten etap wojny, którą Zachód by przegrał. W 36 godzin oddziały rosyjskie byłyby w stolicach państw bałtyckich.

Aby nie dopuścić do takiego scenariusza Pentagon planuje zwiększenie swoich sił na wschodzie Europy. Polska zabiega, by przynajmniej jedna z 5 -7 planowanych przez USA baz zlokalizowana była w Polsce. Wspiera nas w tych dążeniach czeski MON.

Pentagon chce w pierwszej kolejności zmagazynować w państwach członkowskich na wschodniej granicy sojuszu ciężkie uzbrojenie i pojazdy pancerne. Eksperci wyliczyli, że USA uzyskałyby w ten sposób dodatkowo ekwiwalent dwóch brygad z ciężkim sprzętem.

Ash Carter, sekretarz obrony USA, ujawnił, że na zmagazynowanie ciężkiego uzbrojenia w naszej części Europy zaplanowano sumę 3,4 mld dol.

Polska już wcześniej ustaliła z USA, że magazyny ciężkiego uzbrojenia i sprzętu amerykańskich sił zbrojnych w Polsce powstaną w Skwierzynie, Ciechanowie, Drawsku Pomorskim, Łasku i Choszcznie.

Strona polska chciałby, aby na początek amerykanie zostawili sprzęt oddziałów biorących udział w ćwiczeniu „Anakonda”, które w czerwcu br. odbędą się na polskich poligonach.

To możliwe. Gen. broni Ben Hodges, dowódca wojsk lądowych USA w Europie, już podczas  spotkania w listopadzie ub. r.  w Warszawie z ministrem Macierewiczem  potwierdził, że w ćwiczeniach „Anakonda” oraz międzynarodowych ćwiczeniach powietrznodesantowych Swift Response weźmie udział ok. 10 do 15 tys. żołnierzy. Wrócą do siebie bez sprzętu?

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • Prawo! Precz PiS! 2016-06-10 18:11:31
  W magazynach uzbrojenie nowoczesne Polskich?Skąd weźmiecie na kaucję finansową golasy za sprzęt USA ARMY ba terenie Polski , nie jesteśmy obecnie Państwem demokratycznym za rządów PiS ,lecz złodziejami największymi w całej Unii Europejskiej o czym nawet swiadczy największa w historii powojennej Polski afera gruntowa masowych zmian oznaczeń gruntów rolnych w obrębach gmin na "B" budowlane, gdzie właściciele gruntów nawet niebyli stronami postępowania ,jak więc wprowadzono zmiany w księgach wieczystych bez opłat Sądowych, bez wykonania operatów podpisu właściceli gruntów pod nimi itd.
 • Davidienko Klimienko 2016-06-10 16:50:48
  Podbijemy Lubaczów a0 A. Jareme Zadwornego wepcham w gyps! Job twoju mać
 • proboszcz Borowej Góry 2016-06-10 11:55:57
  Do Robert JWP: Co ty wiesz o zabijaniu
 • Robert JWP 2016-06-10 11:54:01
  Na LJach widziaono samoloty apache. Zostały zestrzelone z domu R.Huka. Świadkowie skomentowali to następująco. "to był głośny Huk"REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA