REKLAMA

NBP pomoże rozwiązać problem kredytów frankowych? Coraz więcej na to wskazuje

  • Autor: bad/JS
  • 20 kwietnia 2016 18:15
NBP pomoże rozwiązać problem kredytów frankowych? Coraz więcej na to wskazuje W środę (20 kwietnia) dołowały akcje banków najbardziej zaangażowanych w walutowe kredyty hipoteczne (fot.: Marcin Ejsmont/flickr.com/C BY-NC-ND 2.0)

- Mogę zapewnić, że plan rozwiązania problemu niezłotowych hipotek nie będzie katastrofą – powiedział Adam Glapiński, wskazywany jako następny prezes NBP. To kolejny głos świadczący o tym, że udział banku centralnego w przewalutowaniu kredytów frankowych jest prawdopodobny.

Kilka dni temu pisaliśmy o sugestii Jarosława Kaczyńskiego, że operacja przewalutowania kredytów frankowych jest "całkowicie możliwa do wykonania. Będzie musiał się w to zaangażować Narodowy Bank Polski".

Dziś głos w tej sprawie zabrał Adam Glapiński, wiceprezes NBP wskazywany jako następny prezes banku centralnego. Jego zdaniem Polska powinna szybko pozbyć się ciężaru hipotecznych kredytów walutowych, bo stanowi on największe wyzwanie dla krajowego systemu bankowego.

- Mogę zapewnić, że plan rozwiązania problemu niezłotowych hipotek nie będzie katastrofą – powiedział Glapiński.

Wiceprezes NBP dodał, że wszyscy zaangażowani w opracowywanie planu dotyczącego kredytów frankowych mają na uwadze stabilność branży bankowej. Poinformował, że prezentacja ostatecznego rozwiązania jest blisko i będzie ono wypracowane w dialogu z branżą.

Czytaj też: Frankowicze: Sondaż CBOS pokazuje, że Polacy nie chcą, aby państwo pomagało kredytobiorcom

Marek Belka nie jest za przewalutowaniem

Słowa wiceprezesa NBP to sygnał, że stanowisko władz banku centralnego zmienia się znacząco i ustawowe rozwiązanie problemu kredytów frankowych z udziałem NBP jest coraz bardziej prawdopodobne.

Obecny prezes NBP Marek Belka zajmował różne stanowisko w tej kwestii, mówiąc m.in. o tym, że banków nie stać na przewalutowanie, a koszt ewentualnej operacji dla pozostałej części społeczeństwa będzie olbrzymi. Przestrzegał ponadto, że „nagłe przewalutowanie kredytów walutowych groziłoby znacznym osłabieniem złotego”.

W styczniu br. powiedział wręcz, że nie ma żadnego powodu ekonomicznego i społecznego przede wszystkim, żeby się tym zajmować, a ustawę prezydencką dla frankowiczów nazwał „szkodliwą i niepotrzebną”.

Marek Belka ustąpi ze stanowiska w czerwcu bieżącego roku. Jego następcę wskaże prezydent RP, a zatwierdzi Sejm, w którym większość ma PiS (fot. PTWP/Paweł Pawłowski)

Banki z kredytami walutowymi tracą

W środę (20 kwietnia) dołowały akcje banków najbardziej zaangażowanych w walutowe kredyty hipoteczne (w praktyce kredyty frankowe). O godz. 16 mBank tracił 3,66 proc., PKO BP – 2,21 proc., a BZ WBK – 1,55 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Kuruc 2016-04-24 21:08:45
    Pan Glapiński po prostu uruchomi drukarnię. Co z tego że nasze wnuki się z tego "nawisu inflacyjnego" nie wygrzebią. Bieżace potrzeby propagandy PiS mają absolutny priotytet.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA