REKLAMA

NCBR: Ponad 100 mln zł na studia doktoranckie

  • Autor: PAP/AT
  • 12 lipca 2017 11:12
NCBR: Ponad 100 mln zł na studia doktoranckie Celem konkursu na "Interdyscyplinarne Programy Studiów Doktoranckich" jest zwiększenie jakości i efektywności kształcenia na studiach III stopnia (fot.fotolia)

Szkoły wyższe i instytuty naukowe otrzymają 115 mln zł na kształcenie na studiach doktoranckich.

• 115 mln zł na kształcenie na studiach doktoranckich otrzymają od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju szkoły wyższe i instytuty naukowe.

• W rozstrzygniętym właśnie konkursie NCBR przyznało dofinansowanie blisko 50 projektom - poinformowało NCBR.

• Najwięcej grantów (po cztery) zdobyły Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

• Z kolei Politechnika Łódzka otrzymała dofinansowanie trzech programów.

Celem konkursu na "Interdyscyplinarne Programy Studiów Doktoranckich" jest zwiększenie jakości i efektywności kształcenia na studiach III stopnia.

"Jednym z ważniejszych, stojących dziś przed nami wyzwań jest przebudowa modelu kształcenia doktorantów" - mówi wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński.

"Zależy nam na podniesieniu poziomu studiów III stopnia, ponieważ stanowią one ważne ogniwo innowacyjnej gospodarki. Dofinansowanie, które uzyskali laureaci pozwoli zrealizować kilkadziesiąt programów interdyscyplinarnych, o zasięgu krajowym i międzynarodowym, które już niedługo staną się katalizatorem innowacyjności na polskich uczelniach" - dodaje.

Czytaj też: Granty dla firm: NCBR poluzowało kryteria

Jak poinformowało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, do udziału w konkursie zgłoszono 60 projektów. Granty uzyskało 47 z nich. Najwięcej grantów (po cztery) zdobyły Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z kolei Politechnika Łódzka otrzymała dofinansowanie trzech programów.

Najwyższe granty otrzymały: AGH na projekt pt. Interdyscyplinarne Środowiskowe Studia Doktoranckie "Fizyczne, Chemiczne i Biofizyczne Podstawy Nowoczesnych Technologii i Inżynierii Materiałowej" oraz Politechnika Gdańska na projekt "Rozwój Interdyscyplinarnego Programu Studiów Doktoranckich o wymiarze międzynarodowym". Każdy z tych programów uzyskał prawie 10 mln zł dofinansowania.

"Wysoki odsetek wniosków, które uzyskały dofinansowanie potwierdza, że otrzymaliśmy bardzo dobrze przygotowane projekty. Teraz czas na ich realizację" - mówi dyrektor NCBR prof. Maciej Chorowski. "Wierzymy, że dzięki grantom z NCBR, młodzi naukowcy uzyskają nowe możliwości rozwoju, co z kolei przełoży się na komercjalizację najlepszych, nowatorskich pomysłów" - podsumowuje.

Wnioski do konkursu mogły składać szkoły wyższe oraz instytuty naukowe posiadające uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego albo co najmniej dwa uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora. Konkurs realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA