REKLAMA

NFZ: Ministerstwo Zdrowia wyda więcej na płace. Suma robi wrażenie, to 13 mln zł

  • Autor: GP
  • 08 lipca 2016 11:33
NFZ: Ministerstwo Zdrowia wyda więcej na płace. Suma robi wrażenie, to 13 mln zł Ministerstwo Zdrowia przygotowuje podwyżkę dla pracowników Narodowego Funduszu Zdrowia. (fot.:nfz.gov.p)

• Od 2017 roku w budżecie Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) pojawi się dodatkowe 13 mln zł na płace.
• Jeśli plan ministerstwa wejdzie w życie, będzie to ostatni rok, w którym pracownicy NFZ dostaną wypłaty, bo Fundusz ma zniknąć.

W budżecie na rok 2017 Narodowy Fundusz Zdrowia przewidział znaczną podwyżkę płac. Na ten cel przygotowano o 13 mln zł więcej, niż miało to miejsce we wcześniejszym rozrachunku instytucji ubezpieczeniowej.

"Fakt", który przekazał tę informację sugeruje, że to ostatnia podwyżka w historii NFZ. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł we wtorek (5 lipca) przedstawił premier Beacie Szydło plan likwidacji NFZ. Tę mapę drogową ma poznać opinia publiczna w najbliższych tygodniach.

Najważniejszą częścią reformy zdrowotnej zapowiedzianej przez PiS, będzie przesunięcie środków z NFZ do budżetu państwa i zapewnienie podstawowej opieki zdrowotnej każdemu obywatelowi Polski.

Czytaj: Minister zdrowia chce podnieść efektywność swojego resortu

- Zależy nam na czasie, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa i jakości planowanych działań, tak by pacjenci nie odczuwali żadnej rewolucji, a jedynie pozytywną ewolucję - mówił dziennikarzom Radziwiłł po wtorkowym spotkaniu z premier.

W Funduszu pracuje teraz ok. 5,1 tys. urzędników (mowa o zatrudnieniu w administracji). Średnia pensja płacona tym osobom to blisko 5000 zł brutto.

NFZ jest państwową jednostką organizacyjną działającą na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. Był odpowiedzią, rządzącej wówczas SLD na kryzys w służbie zdrowia i decentralizację administracji państwowej, którą wprowadziła wcześniej Akcja Wyborcza Solidarność (AWS).

NFZ finansuje świadczenia zdrowotne udzielane ubezpieczonym i refunduje leki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA