REKLAMA

NFZ zwróci pacjentowi koszty prywatnego leczenia

  • Autor: PAP/AT
  • 12 grudnia 2017 08:26
NFZ zwróci pacjentowi koszty prywatnego leczenia Jeśli pacjent będzie wiedział, jak długo może czekać na wizytę czy operację, będzie mógł walczyć o swoje prawa (fot.shutterstock)

Prezes NFZ Andrzej Jacyna proponuje by w razie przekroczenia terminu oczekiwania na zabieg pacjent miałby zwracane koszty leczenia prywatnego.

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia proponuje, by określić w ustawie maksymalny czas oczekiwania na zabiegi. W razie przekroczenia terminu pacjent miałby zwracane koszty leczenia prywatnego - pisze "Super Express".

Jak pisze "Super Express", prezes NFZ Andrzej Jacyna proponuje, by długość kolejki do lekarza została określona w ustawie. Gdyby pacjent czekał dłużej, mógłby skorzystać z leczenia prywatnego, a następnie żądać zwrotu pieniędzy. "Pacjent miałby gwarancję, że rozpocznie je (leczenie - red.) w określonym czasie, np. za pół roku. Na niektóre wizyty czekałby sześć, na inne cztery miesiące. Czas oczekiwania trzeba szczegółowo określić w ustawie" - wyjaśnia Andrzej Jacyna.

Czytaj też: Budżet NFZ na 2018: Więcej pieniędzy dla szpitali

Witold Michałek z Federacji Pacjentów Polskich ocenia, że propozycja Jacyny "to świetny pomysł". "Organizacje pacjentów postulowały to od dawna. Jeśli pacjent będzie wiedział, jak długo może czekać na wizytę czy operację, będzie mógł walczyć o swoje prawa" - uważa Michałek.

Jak informuje gazeta, rozwiązania, które proponuje prezes NFZ, obowiązują już w niektórych krajach Unii Europejskiej, np. w Danii chory nie może czekać na leczenie dłużej niż 30 dni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • wert 2017-12-12 08:46:41
    ciekawy pomysl. by rozruszal rynek prywatny- ale KR Minister sie na to nie zgodzi bo to zbyt kapitalistyczne- a na sluzbie zdrowia nie powino sie zarabiac tylko dokladacREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA